fot. Forbes, Wikipedia

Vivo oficjalnie zapowiedziało smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie

Już w połowie grudnia 2017 roku dowiedzieliśmy się, że to Vivo wyprodukuje pierwszy na świecie smartfon z czytnikiem linii papilarnych w ekranie. Producent nie mógł przepuścić takiej okazji i przy okazji targów CES 2018 w Las Vegas potwierdził to oficjalnie i jednocześnie zdradził, kiedy możemy spodziewać się jego premiery.

Vivo zdradziło co nieco szczegółów na temat tego innowacyjnego rozwiązania, aczkolwiek mimo wszystko nie jakoś specjalnie dużo. Schemat rozmieszczenia poszczególnych elementów możecie zobaczyć na poniższej grafice. Najważniejsze w sumie są dwie rzeczy. Po pierwsze, w smartfonie musi zostać zastosowany ekran OLED. Wynika to m.in. z faktu, że jest on o wiele cieńszy niż panel LCD i dzięki temu łatwiej wdrożyć przywoływane rozwiązanie. Po drugie, specjalnie zaprojektowany czytnik linii papilarnych jest w tym przypadku umieszczony pomiędzy wyświetlaczem, a płytką drukowaną.

Z poprzednich informacji wiemy, że Vivo podjęło współpracę z Synaptics i w nadchodzącym urządzeniu zostanie zastosowany skaner Clear ID FS9500. Przy okazji oficjalnej premiery tego czytnika producent podał, że rozwiązanie jest już w fazie masowej produkcji. Vivo potwierdziło te słowa i przy okazji zdradziło, że debiutu wyposażonego weń smartfona możemy spodziewać się już w „początkowej części” 2018 roku. Na pewno więc mowa o pierwszej połowie, ale trudno przewidzieć, kiedy dokładnie zobaczymy ten sprzęt.

Zintegrowany z wyświetlaczem czytnik linii papilarnych to bez wątpienia ciekawe rozwiązanie, aczkolwiek osobiście nie jestem przekonany, czy stanie się on standardem w high-endowych smartfonach. Byłbym tego pewien, gdybyśmy mieli przełom 2016 i 2017 roku, ale teraz, kiedy triumfy święci Face ID i jemu podobne systemy rozpoznawania twarzy, nie wiem, czy producenci będą tak chętnie po nie sięgać. Co prawda mówi się, że taki skaner ma zaoferować Galaxy Note 9, lecz na razie to tylko plotki, nic pewnego.

Z drugiej strony coraz częściej słyszymy, że kolejni chińscy producenci tanich smartfonów mają chrapkę na zintegrowany z wyświetlaczem czytnik linii papilarnych, więc być może to oni chętniej po niego będą sięgać. Zobaczymy.

Polecamy również:

https://www.tabletowo.pl/2018/01/08/doogee-v-wideo/

Źródło: GSMArena, Digit.in