(fot. Mercedes)

Vision Mercedes Simplex – futurystyczna wizja samochodu z 1901 roku

Na tle wszystkich konceptów, przy których producenci samochodów zapewnili więcej swobody projektantom, z pewnością wyróżnia się Vision Mercedes Simplex stworzony przez Mercedes-Benz Design.

Nowe wcielenie samochodu z 1901 roku

Wiosną 1901 roku, podczas Race Week w Nicei, Daimler-Motoren-Gesellschaft zaprezentował samochód Mercedes 35 PS. Nazwa Mercedes pochodziła od imienia córki austriackiego przedsiębiorcy Emila Jellinka i następnie była stosowana w kolejnych pojazdach produkowanych przez Daimler-Benz.

Mercedes 35 PS był innowacyjnym pojazdem, który dzięki wysokim osiągom i nowoczesnej konstrukcji, zdominował zawody w Race Week. Określany jest on pierwszym nowoczesnym samochodem. Warto jeszcze dodać, że niektóre zastosowane wówczas rozwiązania, oczywiście odpowiednio zmodernizowane, stosowane są we współczesnych samochodach.

(fot. Mercedes)

Mercedes, aby uczcić wydarzenie, które wpłynęło na rynek motoryzacji, postanowił przedstawić koncept Vision Mercedes Simplex. Podczas projektowania celem było przeniesienie pionierskiego ducha i cech stylistycznych tamtych czasów do XXI wieku. Trzeba przyznać, że osiągnięty efekt robi wrażenie.

Mimo iż Vision Mercedes Simplex stylistycznie wyraźnie czerpie z dawnych samochodów Mercedesa, to na pokładzie znalazło się kilka ciekawych i nowoczesnych technologii. W miejscu klasycznego grilla zastosowano wyświetlacz 3D, który wyświetla logo Mercedesa w wersji retro, a także zapewnia informacje o stanie samochodu.

(fot. Mercedes)

Z kolei we wnętrzu postawiono na minimalizm. Nie znajdziemy masy przycisków, wielu wyświetlaczy i różnych wskaźników. Projektanci zdecydowali się ograniczyć całość prawie do niezbędnego minimum. Jak podaje Mercedes, wnętrzne jest hołdem dla wyścigowego samochodu Simplex.

Na desce rozdzielczej pojawiają się wyłącznie najważniejsze informacje, jak aktualna prędkość, wskazówki nawigacji czy podstawowe dane o pojeździe. Interfejs użytkownika dostosowuje się do obecnej sytuacji, sposobu użytkowania samochodu i wymagań kierowcy. W założeniach interfejs ma nie rozpraszać – kierowca powinien być skupiony przede wszystkim na drodze.

(fot. Mercedes)

Vision Mercedes Simplex to tylko wizja projektantów

Oczywiście mamy do czynienia tylko z konceptem, który nie wejdzie do produkcji. Współczesne samochody, mimo iż mają zestaw podobnych elementów, to wyglądają zupełnie inaczej. Na drogach nie poruszają się pojazdy, które prezentują się jak futurystyczna wizja motoryzacji z początku XX wieku. Trochę szkoda, bo takim Vision Mercedes Simplex chętnie bym się przejechał.

źródło: Mercedes