Złożyłeś PIT? Uważaj na fałszywe e-maile w sprawie zeznania podatkowego

Mamy jeszcze sporo czasu na złożenie deklaracji podatkowej za 2018 rok. Sami pracodawcy mogą przesyłać nam PIT-11 do końca lutego, zaś osoby rozliczające się za pomocą formularza PIT-37, mają czas do 30 kwietnia 2019 roku. Na tym tle istotne jest ostrzeżenie przekazane przez Ministerstwo Finansów w sprawie fałszywych e-maili o zeznaniu podatkowym.

Autorzy podstępnych e-maili podszywają się pod Ministerstwo Finansów i informują o nieścisłościach w złożonym przez nas zeznaniu podatkowym. Wzywają w nich do ustosunkowania się do zaistniałej sytuacji, jednak nie zachęcają do wizyty w odpowiednim Urzędzie Skarbowym, a proszą o odpowiedź mailową.

Do e-maila dołączony jest zwykle plik, który może zawierać szkodliwe oprogramowanie. Oszuści straszą, że w przypadku braku kontaktu ze strony osoby zainteresowanej, wszczęte zostanie postępowanie administracyjne, co grozi karą pieniężną.

Wzmianka o konsekwencjach finansowych może zaniepokoić adresata e-maila, i skłonić go do zajrzenia do szkodliwego pliku czy kliknięcia w link przekierowujący na podejrzaną stronę internetową. W rzeczywistości więcej szkód wyrządzi otwarcie załączonego pliku niż zignorowanie wiadomości.

Przekręt nie jest nowy, bo to nie pierwsza akcja oszustów mająca na celu podszycie się pod zaufaną instytucję. Będą one przybierać na sile i skali, w miarę jak więcej osób będzie składać zeznania podatkowe – spodziewałbym się największej fali tego typu wiadomości gdzieś na początku maja. Wtedy wiele osób będzie czekać na zwrot podatku, należny zgodnie z wyliczeniami w PIT-ach.

Jeśli chcecie sprawdzić swoją „odporność” na tego typu wyłudzenia i fałszywe e-maile, odwiedźcie stronę phishingquiz.withgoogle.com. Opisywałem ją kilka dni temu, a teraz udostępniono jej polskojęzyczną wersję.

Twój e-PIT ułatwi Ci życie – PIT-37 lub/i PIT-38 wypełni za Ciebie właściwy urząd skarbowy

źródło: mf.gov.pl dzięki cashless.pl