Apple iPhone 12 Pro
Apple iPhone 12 Pro

Błąd w systemie iOS sprawia, że korzystanie z WiFi staje się niemożliwe. Sieć musi mieć jednak konkretną nazwę

Usterki w oprogramowaniu zdarzają się dosłownie wszystkim i nie są niczym nadzwyczajnym. Oczywiście, o ile nie są nazbyt uciążliwe, a autorzy sprawnie radzą sobie z ich eliminowaniem. Ta, odkryta w systemie iOS, raczej pozostanie wyłącznie ciekawostką, choć znając Apple, pewnego dnia zniknie z systemu.

Masz iPhone’a? Nie nazywaj tak swojej sieci WiFi!

Jeden z badaczy zabezpieczeń, Carl Schou, odkrył, że próba połączenia się z siecią bezprzewodową o określonej nazwie może sprawić nie lada problem posiadaczom iPhone’ów. Wystarczy, że swoją sieć domową, albo testowego hotspota, nazwą %p%s%s%s%s%n, by doszło do awarii oprogramowania.

Próba połączenia z tak nazwaną siecią powoduje, że oprogramowanie iPhone’a traci możliwość korzystania z WiFi w ogóle. Błędu nie udaje się wyeliminować nawet w najpopularniejszy w tego typu sytuacjach sposób – wyłączając i ponownie włączając smartfon.

Jest tylko jeden sposób, by przywrócić możliwość korzystania z WiFi na smartfonach i tabletach Apple po wykonaniu wyżej opisanej próby.

iPhone i iPad z niedziałającym WiFi – jak usunąć usterkę?

By usterkę, o której mowa, wyeliminować i przywrócić pełną funkcjonalność urządzenia, należy zresetować jego ustawienia sieciowe. Ścieżka do odpowiedniej opcji w menu jest następująca:

  1. Ustawienia
  2. Ogólne
  3. Wyzeruj
  4. Ustawienia sieciowe
  5. Zatwierdź operację kodem odblokowania

Niestety, po tym zabiegu pojawi się konieczność ponownego połączenia iPhone’a ze wszystkimi sieciami bezprzewodowymi, z których korzysta, ponownie podając hasło.

Choć z uwagi na nietypową nazwę sieci usterka pozostaje wyłącznie ciekawostką, podejrzewam, że Apple naprawi ją przy najbliższej możliwej sposobności.