Już nie będziesz musiał płacić dwa razy za tę samą aplikację na macOS oraz iOS

Już nie będziesz musiał płacić dwa razy za tę samą aplikację na macOS oraz iOS

Apple wprowadzi ważną zmianę w sposobie kupowania aplikacji tworzonych na macOS oraz iOS. Od teraz deweloperzy mogą niejako łączyć swoje programy w pary, dzięki czemu apkę zakupioną w App Store, pobierzemy w wersji na macOS bez dodatkowych opłat.

Uniwersalne zakupy w sklepach App Store

Gigant z Cupertino do tej pory mocno rozdzielał sklepy App Store i Mac App Store. Nie sprzyjało to osobom, które chciały korzystać z z tych samych aplikacji na iPhonie i MacBooku. Nawet jeśli miało się dany program na jednym urządzeniu, nie dało się uniknąć opłaty na drugim. Osoby, które nie miały wyboru i musiały kupić ten sam program w innym sklepie, musiały ponieść dodatkowe koszty.

Teraz Apple umożliwi deweloperom połączenie własnych aplikacji specjalnym kodem wiążącym, który sprawi, że raz kupiona aplikacja będzie mogła być pobrana na różne platformy: iOS, iPadOS, macOS, watchOS i tvOS. Taka unifikacja znacznie ułatwi życie użytkownikom wielu urządzeń z jabłkiem w logo.

Celem takiego podejścia jest promowanie większej adaptacji platformy Mac Catalyst, która została stworzona, by pomagać programistom portowanie aplikacji z iPady na komputery Mac. Widocznie deweloperzy dotąd niezbyt chętnie z niej korzystali. Być może teraz będą to robić, choć z drugiej strony, połączenie aplikacji na macOS i iOS raczej nie będzie dla nich zbyt opłacalne. Dotąd użytkownicy, chcąc korzystać z takiej apki na dwóch systemach, musieli zakupić ją dwukrotnie. Teraz zapłacą raz, co wiąże się z niższym przychodem.

Już nie będziesz musiał płacić dwa razy za tę samą aplikację na macOS oraz iOS

Na razie nadal będziesz płacił dwa razy

Apple dopiero teraz udostępni programistom Xcode 11.4 GM, które umożliwia generowanie Bundle ID i łączenie programów dostępnych na różne systemy giganta z Cupertino. Oznacza to, że ani w sklepie App Store, ani w Mac App Store nie znajdziemy ani jednej aplikacji, która byłaby połączona ze swoim odpowiednikiem na inny system.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Pozostaje czekać, aż deweloperzy chwycą temat i umożliwią nam zaoszczędzenie na podwójnie wykupywanych programach. To może potrwać.

Apple wreszcie zrozumiało, że dysk 128 GB w komputerze to jednak za mało

źródło: Apple przez 9to5mac