Ubuntu na tablety oficjalnie zapowiedziane! (wideo) - Tabletowo.pl

Ubuntu na tablety oficjalnie zapowiedziane! (wideo)

Dołącz do dyskusji 0
Tabletowo.pl Ubuntu na tablety oficjalnie zapowiedziane! (wideo) Nowości

Jakiś czas temu poznaliśmy Ubuntu na smartfony. I choć wiele wskazywało na to, że tabletowa dystrybucja systemu również nadchodzi, nikt nigdy tego nie potwierdził. Do czasu. Wczoraj na stronie Ubuntu rozpoczęło się tajemnicze odliczanie zatytułowane „Tick, tock, tablet time!”. Jak się słusznie spodziewaliśmy, dziś firma Canonical oficjalnie potwierdziła nadejście Ubuntu na tablety. Co więcej – jest bliżej, niż byśmy się tego spodziewali. Jeszcze w tym tygodniu będzie można zainstalować go na pierwszych tabletach!

Obecnie możliwość robienia na tabletach kilku rzeczy jednocześnie jest na wagę złota. Nic więc dziwnego, że zaimplementowano takie rozwiązanie w interfejsie Samsunga Galaxy Note 10.1, w Windowsie 8 (dwa otwarte okna obok siebie) i teraz w Ubuntu. Bez problemu będzie można przeprowadzać rozmowę wideo w czasie edytowania dokumentu tekstowego – obie czynności będą widoczne w osobnych częściach ekranu urządzenia. Na tabletach z Ubuntu nie zabraknie także możliwości tworzenia wielu kont użytkowników (w tym trybu gościa), jak również kontrolowania aplikacji za pomocą głosu.

Tabletowe Ubuntu będzie oferowało gesty znane ze smartfonowej wersji systemu, dzięki czemu poruszanie się po platformie będzie bardziej intuicyjne. Np. dostęp do aplikacji uzyskamy przez muśnięcie palcem ekranu przy lewej krawędzi. Z kolei pasek systemowy, z powiadomieniami i szybkimi ustawieniami, wysuwany jest z prawego górnego rogu wyświetlacza.

Mark Shuttleworth, CEO Canonical, przedstawia Ubuntu na tablety:

Ubuntu na tablety będzie działać na urządzeniach z procesorami opartymi o ARM, z wyświetlaczami o przekątnej od 6″ do 20″ i ppi wynoszącym 100-450. System będzie umożliwiał podłączenie monitora, myszki, klawiatury i innych urządzeń peryferyjnych.

Ubuntu na smartfony udostępnione zostanie w czwartek, 21 lutego – będzie ją można zainstalować na smartfonach: Galaxy Nexus i Nexus 4. Tego samego dnia spodziewamy się umieszczenia na stronie developer.ubuntu.com tabletowej wersji systemu (aczkolwiek, jak zaznacza Canonical, w bardzo wczesnej fazie rozwoju), z której będą się cieszyć w szczególności użytkownicy tabletów: Nexus 7 i Nexus 10.

Oficjalna premiera Ubuntu na tablety odbędzie się podczas targów MWC 2013 w Barcelonie (25-28 lutego). Co więcej, będzie można zgłaszać się na stoisko Canonical na MWC, gdzie pracownicy firmy będą instalować Ubuntu na smartfony i tablety chętnych.
źródło, źródło

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Mediaexpert - ferie z super cenami!
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona