Już można instalować Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish Beta. Jakie wnosi nowości?

Ostatnio pisałem o tym, że udostępniono oficjalną tapetę systemu Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish. Teraz natomiast wypuszczono wersję Beta tego OS-a. Ciekawi jesteście, jakie wprowadza nowości? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo.

Szybsza instalacja systemu dzięki zstd

Już w marcu tego roku informowałem o tym, że Facebook opracował nowy algorytm kompresji danych, który został oparty o licencję Open Source. Zstandard pozwolił na skrócenie procesu instalacji Ubuntu 18.04 aż o 10%. To też sprawiło, że Canonical zechciał zaimplementować tę technologię w swoim systemie.

Reklama

Bazowanie na Linux Kernel 4.18

Nowa odsłona systemu bazuje również na świeższej wersji Linux Kernel, a dokładnie na 4.18. Tak się składa, że nowemu jądru przyjrzałem się bliżej w >tym artykule<.

Linux Kernel 4.18 wprowadza między innymi  lepszą obsługę dla portów USB-C oraz Thunderbolt, a także wsparcie dla procesora Qualcomm Snapdragon 845.

GNOME 3.30, nowy motyw oraz paczka ikon

Ubuntu 18.10 Beta zawiera również nową odsłonę środowiska graficznego GNOME. Wersja oznaczona kodem 3.30 wprowadza między innymi o wiele lepszą optymalizację, a przede wszystkim zmniejszenie zużycia RAM-u, co jest sporym problemem Ubuntu 18.04.

(fot. OMG!Ubuntu)

Ubuntu 18.10 to także nowy motyw w systemie. Nazywa się on Yaru i powstawał już od dłuższego czasu pod nazwą CommunityTheme. Można w nim odnaleźć nawiązania do Material Design, dzięki czemu OS wygląda o wiele nowocześniej.

(fot. OMG!Ubuntu)

Nie zabrakło również nowej paczki ikon. Zostały one zainspirowane ikonami obecnymi jeszcze w Ubuntu Touch. Również i one wprowadzają pewien powiew świeżości w systemie. Są one kwadratowe z zaokrąglonymi bokami. Pomimo tego, że wyglądają dosyć dobrze to i tak pozostanę przy mojej ulubionej paczce Paper :).

(fot. OMG!Ubuntu)

Inne zmiany…

Canonical postanowiło również przyspieszyć uruchamianie się aplikacji typu snap. Tak jak wspomniałem >w tym artykule< szybkość działania aplikacji to jeden z największych problemów Snappy.

Od teraz użytkownik będzie mógł dodać konta do synchronizacji danych już podczas instalacji systemu. Poprawiono także nieco narzędzie Ubuntu Software.

Niestety, tak jak było to mówione wcześniej, Ubuntu 18.10 Cosmic nie będzie oferować integracji ze smartfonem z Androidem. Użytkownicy będą musieli sami sobie doinstalować odpowiedzialne za to narzędzie, czyli aplikację GSConnect.

Skąd pobrać?

Ubuntu 18.10 Cosmic Cuttlefish w wersji Beta możecie pobrać już teraz wchodząc na >tę stronę<. Muszę jednak przypomnieć, że nie jest to stabilna odsłona systemu. To może przejawiać się błędami czy problemami z ogólnym działaniem komputera.

Źródło: OMG!Ubuntu