Ważne

Ubuntu będzie instalować się szybciej dzięki… Facebookowi

Choć nie narzekam na szybkość instalowania się systemu Ubuntu (zwłaszcza na dysku SSD), to mimo wszystko Canonical pracuje nad tym, aby ten proces był jeszcze krótszy. W osiągnięciu tego celu ma pomóc… algorytm opracowany przez Facebooka.

Zstd (skrót od Zstandard) to bezstratny algorytm kompresji opracowany przez Facebooka i oparty na licencji open-source. Postanowiono więc przetestować nową technologię w świecie Linuksa. Jak się okazuje, Ubuntu 18.04 LTS dzięki Zstd instaluje się o 10% szybciej. Warto jednak zaznaczyć, że wykorzystywanie tego algorytmu nie wpłynęło negatywnie na zużycie podzespołów, a jedynie powiększyło rozmiar pliku paczek instalacyjnych o 6%.

Zstandard zostało przetestowane na Silesia compression corpus. Autorzy testu wykorzystali system Debian z procesorem Intel I7-6700K @4.0 GHz. Jak widać, wyniki nowego algorytmu, w porównaniu do innych, są bardzo obiecujące.

Benchmark (fot. Github)

Niestety, nowy algorytm nie zawsze okaże się lepszy – zwłaszcza wtedy, kiedy przepustowość łącza jest ważniejsza niż sam czas instalacji. Na przykład instalowanie aktualizacji przy korzystaniu ze słabego łącza internetowego i zstd może sprawić, że proces ten będzie jeszcze dłuższy.

Canonical już dodało obsługę zstd do swojego systemu operacyjnego, jednak nie można jeszcze z tego korzystać. Mimo wszystko niewykluczone, że opracowane przez Facebooka rozwiązanie zostanie w przyszłości standardem w Ubuntu 18.04 LTS. Większe szanse jednak są na to, że będzie to miało miejsce w Ubuntu 18.10 (o czym najwcześniej dowiemy w drugiej połowie roku, po wakacjach).

Źródło: OMG!Ubuntu, GitHub

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona