Tak Twitter będzie walczyć z fałszywymi informacjami

Tak Twitter będzie walczyć z fałszywymi informacjami

Twitter jest kolejnym portalem, który chce ukrócić fałszywe informacje i fake newsy. Pomoże mu w tym społeczność i nowa funkcja o nazwie Birdwatch.

Dezinformacja jest jednym z największych problemów toczących social media. Notorycznie stykamy się z nią na wszystkich większych portalach, a jej ofiarami padały m.in. także stacje telewizyjne na całym świecie.

Twitter stawia na społeczność

Nic więc dziwnego, że kolejne serwisy próbują z nią walczyć. Jak informuje Endgadget, nowa funkcja o nazwie Birdwatch jest narzędziem obecnie opracowywanym przez Twittera, a jej zadaniem ma być właśnie weryfikacja tweetów o wątpliwej treści. Opcja dodania czegoś do Birdwatcha ma być obecna w menu rozwijanym, w którym obecnie możemy znaleźć m.in. możliwość zablokowania czy wyciszenia autora tweeta. Poniżej możecie zobaczyć, jak ma to wyglądać w praktyce.

Jak widzimy powyżej, pod tweetami, które zostaną oflagowane w Birdwatch, będzie widoczna ikonka okularów. Osoba zgłaszająca może tam także zapisać swoje notatki, które będą widoczne dla innych użytkowników. W notatkach tych może zaznaczyć, dlaczego jego zdaniem dany tweet wprowadza w błąd lub jest oszustwem. Dodatkowo zgłaszający będzie miał możliwość śledzenia swoich notatek za pomocą specjalnie przygotowanej do tego celu zakładki „Birdwatch Notes”.

Nowy serwis Tabletowo. Sprawdź oiot.pl

Niektórzy zaznaczają jednak, że w istocie funkcja może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych. Danie możliwości dodawania takowych notatek wszystkim użytkownikom platformy może spowodować liczne nadużycia, jak np. wtedy, gdy ktoś po prostu nie zgodzi się z czyimś zdaniem lub poglądami. Odfiltrowanie tego typu zgłoszeń może być największym wyzwaniem, z jakim w kontekście Birdwatch będzie musiał się zmierzyć Twitter.

The Verge wspomina też o tym, że wraz ze zgłoszeniem danego tweeta prawdopodobnie zaistnieje konieczność wypełnienia krótkiej ankiety, która wstępnie zakwalifikuje zdarzenie do którejś z kategorii. Nie wiemy w tym momencie, kiedy Birdwatch zacznie działać, brak też informacji odnośnie tego, kto będzie moderował zgłoszenia – czy spocznie to na barkach ludzi, czy też do gry wejdą algorytmy? Korporacja na razie nie omawia detali związanych z systemem, potwierdza jedynie, że jest on jedną z testowanych opcji.

Polecamy również: