Trzy lata aktualizacji Androida dla Pixeli od Google. Oczywiście nie wszystkich

Jeszcze przed tym jak Pixel stał się mocną pozycją na listach najlepszych smartfonów do zdjęć, smartfony Google były wybierane głównie ze względu na świetnie działający system i obietnicę długiego wsparcia oprogramowania. W przeciwieństwie do innych producentów, Google zwykle jasno określało, kiedy aktualizacje na poszczególne modele przestaną być wydawane. Czyni tak również ze świeżo zaprezentowanymi Pixelami 3 i 3 XL.

Google zaktualizowało stronę pomocy technicznej, aby poinformować potencjalnych nabywców nowych Pixeli, do kiedy mogą spodziewać się otrzymywania oficjalnych aktualizacji systemu oraz poprawek bezpieczeństwa.

Reklama

Obecnie w branży istnieje niepisana zasada, że producenci smartfonów z Androidem przejmują się dostarczaniem nowych wersji systemu przez dwa lata, a o aktualne poprawki bezpieczeństwa i pomniejsze łatki dbają przez około 3 lata. Oczywiście mówimy o konstrukcjach z najwyższej półki. Rzecz jasna od tej reguły są wyjątki, jednak sprawa zwykle przedstawia się właśnie w ten sposób. Co „sprytniejsze” firmy planują wydawanie modeli tak, by być zmuszone do opracowania tylko jednej większej zmiany systemu Android na sprzedanych urządzeniach.

Google upraszcza politykę aktualizacji Pixeli

Na stronie pomocy technicznej Google, dotyczącej aktualizacji Androida, wykazuje swoje podejście do aktualizacji smartfonów z linii Pixel. Począwszy od ubiegłorocznych Pixeli 2, ustalono trzyletni okres wsparcia zarówno dla wersji Androida jak i poprawek zabezpieczeń. Oba rodzaje zapewniania aktualnych wersji systemu przez Google kończą się w tym samym momencie.

Z poniższej tabelki wynika, że Pixele 3 i 3 XL będą otrzymywać aktualizacje aż do października 2021 roku. Jeśli Google będzie trzymać się swojego zwyczaju nazywania kolejnych wersji Androida następującymi po sobie literami alfabetu, to ostatnią odsłoną tego systemu dla tegorocznych urządzeń firmy będzie Android S.

Trochę smutne jest to, że zmiany nie dotyczą pierwszego Pixela. Modele z 2016 roku nie dostaną już systemu nowszego od Androida P, a aktualizacje zabezpieczeń będą na nie trafiać jeszcze przez rok, do października 2019 roku. Odnoszę jednak wrażenie, że użytkowników pierwszych Pixeli jest w naszym kraju niezbyt wielu, więc raczej nie jest to wiadomość, która zatrzęsłaby polskim rynkiem urządzeń mobilnych.

 

źródło: support Google