Tobie też Play doliczył do faktury 150 złotych, bo ktoś doładował sobie konto z Twojego numeru?

W ostatnich dniach klienci Play, którzy zobowiązani są umową abonamentową, zaczęli zgłaszać, że zostali obciążeni przez operatora kwotą 150 złotych , ponieważ z ich numeru doładowano numery na kartę. Problem w tym, że nie robili oni tego osobiście oraz nie znają telefonów, których konta uzupełniono ich kosztem.

Co gorsza, nie jest to odosobniony przypadek. Do tej pory zgłosiło się do Play „około 10” klientów, których ktoś okradł na 150 złotych – „okradł”, ponieważ w takich kategoriach należy rozpatrywać te wydarzenia. Nie należy jednak wpadać w panikę, chociaż faktycznie sprawa jest niepokojąca.

Reklama

Ale o co dokładnie chodzi? Ano o to, że jeżeli ktoś ma abonament w Play, to może doładowywać numery na kartę lub MIX (lecz tylko te, należące do Play), a kwota doładowania zostanie później doliczona do rachunku. Miesięczny limit wynosi 150 złotych. Usługa jest włączana automatycznie po opłaceniu pierwszej faktury, ale można ją wyłączyć, m.in. za pośrednictwem serwisu Play24. Mało kto jednak chyba o tym wie.

Kilku (bądź kilkunastu) klientów Play zaskoczonych było, kiedy otrzymali rachunek, na którym widniała pozycja, informująca, że z ich numeru doładowano telefony na kartę na łączną kwotę 150 złotych. We wszystkich przypadkach powtarza się właśnie maksymalne wykorzystanie limitu i dokonanie tego bez wiedzy właściciela numeru na abonamentu. Żaden z nich nie zna też doładowywanych numerów. Wszyscy zarzekają się także, że nikt miał dostępu do ich urządzenia lub konta w Play24 (co byłoby niezbędne) oraz że na pewno nie zrobił tego „cichcem” któryś z członków rodziny.

Play na szczęście wie o całej sprawie i niektórym klientom już nawet zwrócił pieniądze. Nie wiadomo jednak, kto i w jaki sposób doładowywał numery na kartę kosztem abonamentowców (nikomu nie udało się dodzwonić na nie). Pojawiają się różne teorie, ale wydaje mi się, że najlepiej poczekać na wyjaśnienie operatora. Choć w międzyczasie i tak bym zalecił wyłączenie w Play24 możliwości doładowania telefonu na kartę lub MIX, jeżeli ktoś nie korzysta z tej opcji. Tak na wszelki wypadek.

Aktualizacja, 20.06.2017, godz. 15:00

Rzecznik Play poinformował za pośrednictwem Twittera, że od teraz każdy klient dostanie powiadomienie SMS-em, jeżeli z jego konta zostanie doładowany numer na kartę lub MIX w Play.

Źródło: Forum Play przez Zaufana Trzecia Strona, Blog Play