To będzie duża rzecz: BLIK wprowadzi płatności zbliżeniowe i rozwinie swoją działalność poza granice Polski

Polski Standard Płatności, właściciel BLIK-a, już od dłuższego czasu negocjował warunki współpracy z Mastercardem. Dzięki niej ten standard płatności będzie mógł być obsługiwany zbliżeniowo w sklepach stacjonarnych. Ponadto otworzy się przed nim rynek zagraniczny.

Jak podaje serwis cashless.pl, podczas dzisiejszej konferencji prasowej BLIK-a, ogłoszono podpisanie strategicznej umowy między Mastercardem a Polskim Systemem Płatności.

Korzyści mają być obopólne. PSP dostarczy partnerowi wygodną platformę do płatności online, zaś Mastercard udostępni BLIK-owi możliwość wykorzystania technologii zbliżeniowej podczas rozliczania się z zakupów w sklepach stacjonarnych. Użytkownicy tego standardu płatności poczują się więc jak korzystający z Google Pay czy Apple Pay.

„Zbliżeniowy BLIK” będzie działał dzięki wykorzystaniu usługi tokenów MDES (Mastercard Digital Enablement Services), i powinien działać także na smartfonach z iOS na pokładzie.

Użytkownicy BLIK-a mają też w przyszłości dostać możliwość regulowania rachunków przy jego pomocy w zagranicznych sklepach internetowych. Na razie pracuje się nad wdrożeniem nowego standardu SRC (Secure Remote Commerce), żeby było to możliwe.

PSP już od początku istnienia BLIK-a wspominał o płatnościach bezstykowych w sklepach stacjonarnych, ale długo czekaliśmy na konkretne deklaracje. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, taka opcja opłacania rachunku za zakupy będzie możliwa w przyszłym roku. Czekanie się dłuży!

Po Biedronce przyszedł czas na kolejną sieć sklepów. „Jak płacić BLIK-iem, to do Lidla, do Lidla, do Lidla”

źródło: cashless.pl