Tłumacza Google czeka najważniejsza aktualizacja od lat – wykrywanie obcego języka przez aparat

Funkcja tłumaczenia tekstu przy pomocy aparatu smartfona w Tłumaczu Google może być bardzo przydatna. W praktyce jednak daleko jej do doskonałości, i bardzo szybko można wymienić jej braki. Te najważniejsze powinny zostać nadrobione przy okazji ważnej aktualizacji, która wkrótce powinna trafić do aplikacji.

Obecnie, żeby skorzystać z tłumaczenia przez aparat, należy wybrać języki jeszcze przed włączeniem kamery. I tu pojawia się pierwsza przeszkoda, bo jeśli nie wiemy, z jakim językiem mamy do czynienia, to Tłumacz nam nie pomoże i nie wykryje go automatycznie na podstawie samego zdjęcia. Dodatkowo, kiedy podgląd z aparatu już jest wyświetlany, nie da się szybko zmienić ustalonego wcześniej języka tłumaczenia. Trzeba wychodzić z ekranu kamery, przełączyć języki i dopiero wtedy podejmować próbę tłumaczenia tego, co znajduje się przed obiektywem.

Reklama

Wszystko to powinno się zmienić, kiedy funkcje ukryte w nowej aktualizacji Tłumacza zaczną działać. Specjaliści z 9to5google wnikliwie przeanalizowali kod najnowszej wersji aplikacji i trafili na ulepszenia, które poprawiają jakość tłumaczenia czy zwiększają liczbę obsługiwanych języków. Najważniejszą opcją będzie jednak automatyczne wykrywanie języka wprost z aparatu.

Aktualnie, jeśli nie mamy włączonej funkcji „Szybkie tłumaczenie”, dostępnej tylko dla wybranych języków, to zanim otrzymamy tłumaczenie jakiegoś tekstu przez aparat, musimy zrobić mu zdjęcie, a następnie podkreślić linijki interesującego nas fragmentu. Za jakiś czas proces ten ma być mocno usprawniony. Po pierwsze, Tłumacz będzie mógł automatycznie wykryć język źródłowy. A po drugie, „Szybkie tłumaczenie” będzie dostępne w większej liczbie języków, dzięki czemu program przetłumaczy tekst, na który skierujemy oko aparatu „w locie”. I to jest dokładnie ten rodzaj tłumaczenia, które Google obiecuje od lat.

Kilka szczegółów na temat rozszerzonych funkcji Google Lens podano na tegorocznej konferencji Google I/O. Są już one obecne w aplikacji Google Tłumacz 5.29, ale nie zostały jeszcze włączone. Zmian można więc oczekiwać w najbliższych tygodniach.

 

źródło: 9to5google przez Phone Arena