Tim Cook

Tim Cook ostrzega Trumpa: sankcje wobec Chin zaszkodzą Apple i pomogą konkurencji

Od samego początku eksperci ostrzegają przed konsekwencjami wojny handlowej Stanów Zjednoczonych z Chinami. Efektem może być wzrost cen wielu towarów, w tym elektroniki użytkowej. Teraz swoją opinię wyraził jeden z najważniejszych ludzi w tej branży – Tim Cook, szefujący Apple.

Tim Cook spotkał się z prezydentem USA, Donaldem Trumpem na przyjemnej pogawędce przy kolacji. Jednym z poruszonych tematów była wojna handlowa z Chinami. Prezes Apple wyraził opinię, że dodatkowe sankcje skierowane przeciwko firmom z Państwa Środka będą miały negatywny wpływ na giganta z Cupertino, a jednocześnie wzmocnią pozycję konkurencji.

Reklama

Główny problem, który poruszył Cook, związany jest z faktem, że największy konkurent amerykańskiej firmy, Samsung, nie podlegałby takiemu samemu opodatkowaniu jak choćby Huawei. Koreański producent mógłby uniknąć dodatkowych opłat dzięki mocniejszemu zdywersyfikowaniu łańcucha dostaw. Już teraz Samsung produkuje wiele wykorzystywanych przez siebie części w placówkach w Korei Południowej, Wietnamie i kilku innych krajach. Apple pod tym kątem wygląda słabo, bo wciąż polega przede wszystkim na firmach posiadających najważniejsze fabryki w Chinach.

Donald Trump wydawał się być otwarty na argumenty Tima Cooka, przekazując dziennikarzom w niedzielę, że zrozumiał intencje przedsiębiorcy, i że skłonił go on do myślenia.

„Podniosę podatki na elektronikę i co mi zrobisz.”

Na razie większość produktów Apple jest odporna na podwyżki cen spowodowane dodatkowymi podatkami dla chińskich firm współpracujących z Amerykanami. Zwiększone stawki na iPhone’y, iPady i MacBooki zostały opóźnione do grudnia. Według Trumpa podjęto wszystkie możliwe kroki, by klienci nie odczuli wzrostu cen w okresie świąt Bożego Narodzenia. Inaczej rzecz się ma jednak z innymi typami urządzeń. Apple Watche, AirPodsy i HomePod mogą podrożeć po 1 września, gdyż wtedy wchodzą w życie wyższe opłaty dla chińskich firm eksportujących towary do USA.

Wydaje się, że podwyżkom cen elektroniki nie da się już uniknąć. Nie szukamy odpowiedzi na pytanie czy się to stanie, a kiedy. 

Tim Cook zmienia swoją nazwę na Twitterze na „Tim Apple” po tym, jak Donald Trump zapomniał jego nazwiska

źródło: Android Authority