TikTok to potęga. Może pozwolić sobie na zapłacenie 5,7 mln dolarów kary za naruszanie prywatności dzieci

TikTok to potęga. Może pozwolić sobie na zapłacenie 5,7 mln dolarów kary za naruszanie prywatności dzieci

TokTok, pozwalający nastolatkom na zostanie sławnym dzięki publikowaniu 15-sekundowych filmików, stał się najczęściej pobieraną aplikacją w pierwszej połowie 2018 roku, wyprzedzając Facebooka, Instagrama i Snapchata. Ze względu na grupę docelową, dzieci mogą być narażone na naruszenia prywatności. TikTok nie robi z tego sprawy i z miejsca wypłaca ponad 5 mln dolarów grzywny.

TikTok należy do chińskiej firmy ByteDance, która w ubiegłym roku sprytnym ruchem zdobyła 500 milionów użytkowników, przejmując popularną aplikację Musical.ly. Dzięki połączeniu tych marek, TikTok osiągnął w sumie ponad miliard pobrań na Androida i iOS. 

„Około 663 milionów tych instalacji miało miejsce w 2018 roku” – wyjaśnia Oliver Yeh, założyciel Sensor Tower, przedstawiający statystyki dotyczące TikToka. „Aby mieć porównanie, wystarczy powiedzieć, że aplikacja Facebooka została zainstalowana w zeszłym roku około 711 milionów razy, a Instagram zaliczył około 444 milionów nowych pobrań.”

TikTok to potęga. Może pozwolić sobie na zapłacenie 5,7 mln dolarów kary za naruszanie prywatności dzieci

Te ogromne liczby pochodzą przede wszystkim z krajów azjatyckich. W ubiegłym miesiącu 43% nowych użytkowników aplikacji pochodzi z Indii. Nie oznacza to, że gdzie indziej TikTok radzi sobie słabo. W USA łączna liczba pobrań TikToka to 96 milionów. W Polsce mamy w sumie 5,7 miliona użytkowników tej aplikacji.

Kim są polscy użytkownicy TikTok – platformy społecznościowej goniącej w statystykach Facebooka i Instagrama?

W związku z rosnącą popularnością TikToka, nasuwają się poważne zastrzeżenia natury etycznej, dotyczącej wykorzystywania wizerunku osób nieletnich – zdecydowana większość użytkowników serwisu to nastolatki w wieku 13-15 lat. Niedawno w indyjskim stanie Tamil Nadu wniesiono o zablokowanie tej aplikacji, z uwagi na wysokie niebezpieczeństwo narażania dzieci na nadużycia.

W gruncie rzeczy TikTok sam przyznał się do niedopatrzeń, zgadzając się na zapłacenie kary 5,7 miliona dolarów. Amerykańska Federalna Komisja Handlu zauważyła, że serwis niezgodnie z prawem przetwarzał dane dzieci poniżej 13 lat, co było naruszeniem ustawy COPPA.

TikTok był zmuszony rozgraniczyć różne środowiska odbiorców – dzieci poniżej 13 lat mogą korzystać z aplikacji, ale tylko za zgodą rodziców. Nakłada się na nie znaczne ograniczenia treści oraz interakcji z innymi użytkownikami. Nie mogą też udostępniać filmów, utrzymywać własnych profili i mieć obserwatorów.

Problemy związane z prywatnością w tej sieci społecznościowej będą pojawiać się coraz częściej. W miarę, jak TikTok będzie rósł, ryzyko wykorzystania go przez niepowołane osoby – również.

 

źródło: TikTok, Tech2, FoneArena