Reklama
TikTok już odkrył moje podstawowe zainteresowania i najbardziej palące wątki. Niech przynajmniej ta wiedza będzie gdzieś bezpieczna!
TikTok już odkrył moje podstawowe zainteresowania i najbardziej palące wątki. Niech przynajmniej ta wiedza będzie gdzieś bezpieczna!

Polska zablokuje TikToka i AliExpress?! Nie wierzcie we wszystko, co przeczytacie

Zarówno TikTok, jak i AliExpress cieszą się ogromną popularnością wśród polskich użytkowników – obecnie korzysta z nich już (odpowiednio) 2,5 mln i 6 mln osób w kraju nad Wisłą. Pojawiły się informacje, że Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje narzędzia, które pozwolą mu zablokować tego typu platformy w Polsce.

Reklama

Zdecydowana większość użytkowników zapewne wie, że AliExpress to chińska platforma zakupowa. Nie każda osoba, która korzysta z TikToka, zdaje sobie jednak sprawę z tego, że również należy on do przedsiębiorstwa z chińskim rodowodem (konkretniej ByteDance).

W ostatnim czasie można zauważyć rosnącą niechęć do aplikacji od firm z Państwa Środka, szczególnie w Indiach, gdzie oficjalnie zbanowano TikToka, ale też w Stanach Zjednoczonych, w których może stać się to samo.

TikTok ban blokada

Teraz pojawiły się informacje, że Ministerstwo Cyfryzacji przygotowuje przepisy umożliwiające zakazanie używania chińskich aplikacji społecznościowych i zakupowych w Polsce.

Polska zablokuje TikToka i AliExpress?!

Wirtualna Polska opublikowała obszerny artykuł, który ujawnia, że Ministerstwo Cyfryzacji po cichu, w ukryciu przed opinią publiczną, opracowuje przepisy, umożliwiające zablokowanie chińskich aplikacji w Polsce. Krok ten miałby być reakcją na naciski Stanów Zjednoczonych i prowadzoną przezeń „kampanię antychińską”, ale nie tylko – narzędzia te pozwoliłyby też ochronić bezpieczeństwo kraju nad Wisłą.

Specjalnie powołana komisja, tzw. kolegium ds. cyberbezpieczeństwa, miałaby dokonywać „oceny ryzyka dostawcy sprzętu i oprogramowania istotnego dla cyberbezpieczeństwa”. W przypadku negatywnej opinii mogłaby nawet wystosować wniosek o usunięcie z oficjalnych kanałów dystrybucji (tj. sklepów z aplikacjami) konkretnych programów, do których ma zastrzeżenia.

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiada

Ministerstwo Cyfryzacji dość szybko zareagowało i oficjalnie poinformowało, że doniesienia opublikowane przez Wirtualną Polskę to fake news. Jednocześnie zapewniło, że zarówno ono samo, jak i rząd nie pracują nad przepisami, które miałyby umożliwić zablokowanie jakichkolwiek mediów społecznościowych w Polsce (w tym Tik Toka), czy też serwisów sprzedażowych (w tym AliExpress).

Przy okazji sprostowano również, że redakcja Wirtualnej Polski pytała o projekt zmiany ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, który dotyczy bezpieczeństwa sieci 5G. Prace nad nimi toczą się w pełni jawnie, a na dodatek nie ma on nic wspólnego z rzekomym blokowaniem, czy ograniczaniem mediów społecznościowych i platform sprzedażowych.

Nie ma więc obaw, że TikTok czy AliExpress zostaną zbanowane w Polsce.