The Medium Xbox Series S Recenzja

„Bestia z Wadowic” i 8 gwiazdek na murze znikną z The Medium po najbliższej aktualizacji

Bez dwóch zdań zespół Bloober Team może być zadowolony z premiery swojego ostatniego tytułu. The Medium okazało się sporym sukcesem – a jak dobrze wiemy, im większy sukces, tym większa szansa na kontrowersje wokół samej gry. Nie inaczej jest w tym przypadku.

Z The Medium zniknie „Bestia z Wadowic” i 8 gwiazdek

Przyznam szczerze, że przechodząc The Medium nie wychwyciłem tych dwóch kontrowersyjnych easter eggów, o których dziś tu mowa. Te jednak dość szybko obiegły polski internet, m.in. za sprawą Twittera i Wykopu. Mowa tu o dwóch graffiti, które można znaleźć w grze: jedno dotyczy „Bestii z Wadowic”, a drugie Ruchu Ośmiu Gwiazd.

Myślę, że w dobie tak prostego i powszechnego dostępu do internetu znaczenia obydwu tych symboli tłumaczyć nie trzeba. Dodam jednak, że cała ta sprawa wygląda raczej na żart jakiegoś grafika niż na celowe działanie firmy. Tym bardziej, że The Medium było współfinansowane przez dotacje rządowe. Oznacza to, że jakiekolwiek antyrządowe „smaczki” zamieszczone w grze były dodatkowo źle odebrane.

Samo Bloober Team zabrało już głos w tej sprawie, udzielając odpowiedzi serwisowi Polygamia.pl:

Większość z nas w firmie dowiedziała się o tym fakcie z internetu. W Bloober Team pracuje ponad 100 osób – o różnych poglądach politycznych czy religijnych. Jako firma mamy zasadę tolerancji w stosunku do wszystkich bez względu na ich spojrzenie na świat i nie bawimy się w politykę. Błąd zostanie naprawiony w kolejnej aktualizacji.

Jak widać, sprawa ta zostanie dość szybko rozwiązana. Wydaje mi się, że jeśli nie jest to wymagane przez fabułę danego tytułu, to gry powinny trzymać się z dala od polityki.

Oczywiście jakakolwiek cenzura czy brak wolności artystycznej też nie jest wskazany, jednak bądźmy szczerzy – obydwa kontrowersyjne symbole w The Medium nijak mają się do świata przedstawionego w grze.

The Medium zadebiutowało 28 stycznia 2021 roku na PC i konsolach Xbox Series X|S. Gra dostępna jest za darmo w abonamencie Xbox Game Pass.