Recenzja Xiaomi Mi Mix 2, czyli smartfona bliskiego ideału

SYSTEM

W Xiaomi Mi Mix 2 zainstalowano system operacyjny Android 7.1.1 Nougat z autorskim interfejsem producenta MIUI 9.2. Znajdziemy w niem wiele dodatków, takich jak:

  • Tryb czytania, czyli filtr światła niebieskiego. Można ustawić harmonogram, w jakich godzinach tryb będzie się włączał automatycznie; możliwe jest też ustawienie intensywności eliminacji niebieskiego światła;
  • Ustawienie intensywności kolorów (ciepłe, standardowe lub chłodne) oraz kontrastu (automatyczny, zwiększony lub standardowy) wyświetlacza;
  • Wybudzanie ekranu po dwukrotnym stuknięciu w niego;
  • Możliwość ustawienia motywów;
  • Możliwość automatycznej zmiany tapet na ekranie blokady po określonym czasie – do wyboru jest 12 kategorii, które codziennie są aktualizowane o nowe pozycje;
  • Druga przestrzeń – osobny profil dla innego użytkownika;
  • Gesty, dające możliwość uruchomienia aplikacji aparatu, asystenta Google, latarki lub wykonania zrzutu ekranu;
  • Możliwość dostosowania aktywacji trybu pełnoekranowego lub dezaktywacji wyświetlania klawiszy funkcyjnych w wybranych aplikacjach;
  • Tryb obsługi jedną ręką – do wyboru zmniejszenie ekranu do 3,5, 4 lub 4,5 cala;
  • Klonowanie aplikacji – zduplikowanie każdego, wybranego przez nas programu i zalogowania się w ramach niego na dwa osobne konta;
  • Blokowanie aplikacji;
  • Aplikacja kompasu i skanera kodów QR;
  • Możliwość nagrywania ekranu bez konieczności instalacji zewnętrznych aplikacji;
  • Panel Sterowania – program pozwalający przyśpieszyć działanie urządzenia, usunąć zbędne pliki, zeskanować smartfon w poszukiwaniu wirusów oraz monitorować zużycie akumulatora.

Xiaomi Mi Mix 2 działa mega płynnie i bardzo ciężko mi jest do czegokolwiek się przyczepić. Codzienne korzystanie z tego urządzenia jest komfortowe, wygodne, aplikacje działają bez zarzutów, nie zacinają się, nie wyłączają i nie przeładowują.

Nie można też przyczepić się do działania modułów łączności. Wi-Fi, transmisja danych, GPS i Bluetooth działają bardzo dobrze, podczas testów nie uświadczyłem żadnych błędów. Bardzo zaskoczyło mnie też to, że udostępnianie internetu z Mi Mix 2 jest możliwe nawet przy połączeniu do innej sieci Wi-Fi. Dla mnie to z lekka nowość – do tej pory większość urządzeń po uruchomieniu opcji udostępniania internetu automatycznie wyłączało Wi-Fi, a udostępnianie było możliwe tylko przy użyciu transmisji danych.

Rozmowy telefoniczne wykonywane za pomocą Mi Mix 2 są dobrej jakości i nie mamy powodów do narzekania. Osoba po drugiej stronie jest słyszana dość głośno i wyraźnie, rozmówcy też twierdzili, że moich wypowiedzi nic nie zakłócało. Smartfon nie ma też problemów z gubieniem zasięgu, ale w żaden sposób nie odstaje od konkurencji pod tym względem – ani pozytywnie, ani negatywnie.

Warto dodać, że w Xiaomi Mi Mix 2 obecny jest również moduł NFC. Działa on perfekcyjnie, przy płatnościach smartfonem nie uświadczyłem żadnych problemów.

Pamięć wbudowana w testowanym przeze mnie Xiaomi Mi Mix 2 ma pojemność 64GB, z czego dla użytkownika zostaje około 55,5 GB. Na rynku dostępne są też wersje 128 GB lub 256 GB. Jest to stosunkowo istotna informacja, ponieważ smartfon nie obsługuje kart pamięci, więc ewentualnym wyjściem w sytuacji braku wolnej pamięci jest chmura.

W testach syntetycznych Xiaomi Mi Mix 2 wypadł następująco:

SKANER LINII PAPILARNYCH

W Xiaomi Mi Mix 2 skaner linii papilarnych został umieszczony na tyle. Trzeba przyznać, że działa on rewelacyjnie. Wystarczy ułamek sekundy, żeby smartfon był gotowy do pracy. Ponadto czytnik jest bardzo precyzyjny i nie miewa problemów z rozpoznaniem palca użytkownika.

Oprócz możliwości odblokowania smartfona, są jeszcze trzy dodatkowe opcje. Można używać odcisku zamiast hasła, albo do blokowania aplikacji, do których nie chcemy, żeby każdy miał swobodny dostęp. Ponadto możliwe jest zapisywanie zdjęć po delikatnym dotknięciu czytnika. Skaner obsługuje już żadnych innych gestów, ani nie oferuje dodatkowych funkcjonalności.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie