Czy tablet za 500 złotych ma rację bytu? Test myPhone SmartView 8 LTE utwierdza mnie w przekonaniu, że niekoniecznie…

SYSTEM

MyPhone SmartView 8 LTE pracuje pod kontrolą Androida w wersji 7.0 Nougat. Jest to niemal czysty system, pozbawiony nakładki od producenta. Pojawiło się tylko kilka preinstalowanych programów oraz jedna dodatkowa funkcja, ułatwiająca obsługę tabletu.

myPhone SmartView 8 LTE / fot. Kacper Żarski (Tabletowo.pl)

Pierwszym dodatkowym programem jest myPhone, w którym znajdziemy informacje o produktach, wydarzeniach oraz aktualizacjach systemu. W przypadku tej aplikacji producent się jednak nie za bardzo postarał o poprawne wyświetlanie treści – część tekstów jest niewidocznych, ponieważ nachodzi na grafiki.

Kolejnymi preinstalowanymi aplikacjami są programy od Microsoft. Na ekranie głównym stworzony jest osobny katalog, w którym znajdziemy Excel, OneNote, PowerPoint, Skype oraz Word.

Ciekawym dodatkiem jest możliwość zminiaturyzowania niemal każdej aplikacji do małego okienka. Wystarczy w wybranym programie dotknąć przycisk w prawym dolnym rogu, a automatycznie zostanie on pomniejszony. Ułatwia to obsługę (szczególnie jedną ręką), a jednocześnie mocno zwiększa funkcjonalność tabletu. Możemy otworzyć wiele takich okienek, można je też przenosić, zamykać, minimalizować, a także zmieniać ich rozmiar.

Tablet na pewno nie jest demonem prędkości. Aplikacje zazwyczaj ładują się wolno i czasem zamykają bez powodu, pulpity często same z siebie się przeładowują, a poszczególne animacje klatkują. Codzienna praca z urządzeniem jest możliwa, ale nie jest zbyt komfortowa. Mam wrażenie, że myPhone SmartView 8 LTE jest tabletem dla osób mało wymagających, albo mających stalowe nerwy i dużo cierpliwości.

Moduły łączności działają poprawnie i w sumie nie ma się do czego przyczepić. Strony ładują się poprawnie (choć nie jakoś nadmiernie szybko), zarówno na Wi-Fi, jak i przy użyciu transmisji danych. Tablet nie ma problemów z łączeniem się z innymi urządzeniami za pośrednictwem modułu Bluetooth, a GPS całkiem szybko i precyzyjnie określa naszą lokalizację.

Tablet oferuje 16 GB pamięci wbudowanej, z czego około 11 GB jest fizycznie dostępnych dla użytkownika. Do normalnego użytkowania z kilkoma aplikacjami i zdjęciami powinno wystarczyć. Jeśli nie, to możemy posiłkować się jeszcze kartą microSD – obsługiwane są nośniki o maksymalnej pojemności 128 GB.

W testach syntetycznych myPhone SmartView 8 LTE wypada następująco:

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie. Oprogramowanie
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie