Recenzja Sony Xperia XZ1 Compact. To prawdopodobnie najlepszy smartfon z ekranem poniżej 5 cali

W ostatnich latach przekątne wyświetlaczy w smartfonach wyraźnie się zwiększyły. Zapomniano prawie całkowicie o osobach, które najzwyczajniej w świecie szukają dobrego urządzenia, ale z ekranem o przekątnej poniżej pięciu cali. Najsensowniejszym wyborem dla takich użytkowników powinna być Xperia XZ1 Compact, która pomimo niewielkiego wyświetlacza, ma topowe podzespoły, jak inne flagowce. Jak takie połączenie wypada w praktyce? Czy ten smartfon faktycznie jest wart naszej uwagi? Jak się sprawdza w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do lektury poniższej recenzji.

Parametry techniczne Sony Xperia XZ1 Compact:

Cena Sony Xperia XZ1 Compact w momencie publikacji recenzji: ok. 2399 zł

WIDEORECENZJA

OBUDOWA

Obudowa Sony Xperia XZ1 Compact niczym nie zaskakuje. Jej znaczna większość wykonana jest z matowego tworzywa sztucznego. Na szczęście jest ono wysokiej jakości i nie pojawiają się na nim rysy czy zabrudzenia. Jedynie górna i dolna krawędź jest wykonana z metalu z delikatnymi szlifami, które dodają elegancji.

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Bryła urządzenia jest mocno kanciasta. Ponadto smartfon jest dość gruby i sprawia wrażenie małej cegiełki. Na szczęście, mimo wszystko, dobrze leży w dłoni, a obsługa jedną ręką jest bardzo wygodna. Jest to, przede wszystkim, zasługa umieszczenia wyświetlacza o przekątnej zaledwie 4,6 cala. Ramki wokół niego są jednak dość szerokie – gdyby je chociaż delikatnie zwęzić, sprzęt mógłby być jeszcze bardziej kompaktowy.

Warto dodać, że obudowa sony Xperii XZ1 Compact jest wodo- i pyłoszczelna, co potwierdza certyfikat IP68.

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Sam ekran charakteryzuje się stosunkowo niską rozdzielczością – zaledwie HD, tj. 1280×720 pikseli. Jednak, szczerze mówiąc, nie widzę konieczności umieszczania matrycy o wyższej rozdzielczości przy tak małej przekątnej. Zagęszczenie na poziomie 319 pikseli na cal (ppi) jest w zupełności wystarczające do codziennego, komfortowego korzystania. Poszarpanych krawędzi i nieczytelnych czcionek tu nie uświadczymy.

Wyświetlacz należy pochwalić za wysoką jasność maksymalną, dzięki czemu odczytywanie treści w pełnym słońcu jest jak najbardziej możliwe. Ponadto jasność minimalna jest na tyle niska, że używanie urządzenia wieczorem nie męczy oczu. Świetne są też kąty widzenia, a kolory dobre, choć nie idealne. Co prawda są one całkiem nieźle nasycone, ale niektóre (szczególnie niebieski, zielony i żółty) wydają się nieco pastelowe. Oprócz tego biel delikatnie wpada w żółć, a czerń w szarość.

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Nad ekranem znajdziemy głośnik, kamerkę do selfie, kilka czujników, diodę powiadomień oraz napis Sony. Pod wyświetlaczem jest tylko drugi głośnik. Klawisze funkcyjne, jak na Sony przystało, wyświetlane są na ekranie.

W urządzeniu zamontowano głośniki stereo, które grają naprawdę dobrze. Odtwarzana muzyka jest głośna, wyraźna, bez jakichkolwiek zakłóceń i trzasków. Jedynie co, to smartfon lekko wibruje przy głośniejszych dźwiękach, więc gdy będzie leżał na stole, może nam się zdawać, że dźwięk nie jest do końca czysty. Gdy jednak trzymamy sprzęt w ręce, wrażenie to mija.

Na dolnej krawędzi znajdziemy złącze USB Typu C oraz mikrofon, a u góry gniazdo słuchawkowe i drugi mikrofon. Po prawej stronie mamy klawisze głośności, włącznik ze skanerem linii papilarnych oraz dwustopniowy spust migawki aparatu. Na przeciwległym boku umieszczono szufladkę z tacką na karty SIM i microSD.

Umieszczony na pleckach aparat główny – w odróżnieniu od większej Xperii XZ1 – jest zrównany z resztą obudowy. Obok niego znalazła się wstawka ze szkła, na której znajdziemy czujnik RGB oraz diodę doświetlającą. Niżej zauważymy jeszcze napis, informujący o obecności modułu NFC oraz logo Sony.

Co prawda Sony Xperia XZ1 Compact nie jest dostępna w ofercie naszego Partnera, ale szukając nowego smartfona warto przejrzeć ofertę >Komputronika<.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

SYSTEM

W smartfonie został zainstalowany system operacyjny Android w wersji 8.0 Oreo z nakładką od Sony. Mamy w niej kilka dodatków od producenta, takich jak:

Płynność smartfona stoi na najwyższym poziomie. Podzespoły takie, jak procesor Qualcomm Snapdragon 835 oraz 4 GB RAM w połączeniu z Androidem 8.0 Oreo sprawdzają się znakomicie. Xperia XZ1 Compact „śmiga” bez jakichkolwiek przycinek i przestojów. Na co dzień nie zdarzają się też żadne przeładowania pulpitów czy samoistne zamykanie się aplikacji. Korzystanie z tego urządzenia jest bardzo przyjemne, a płynne działanie zapewnia najwyższy komfort pracy.

Do modułów łączności prawie nie mam zastrzeżeń. Świetnie działa internet przy użyciu transmisji danych, nie ma też żadnych problemów przy korzystaniu z Bluetooth i GPS. Jedyne „ale” mam do Wi-Fi. Co prawda, gdy jesteśmy blisko routera, to korzystanie z internetu jest szybkie i komfortowe. Mam jednak wrażenie, że urządzenie ma przeciętny zasięg, ponieważ zdarza się, że w miejscach, gdzie inne smartfony dalej są połączone do sieci, Xperia XZ1 Compact rozłącza się i ma trudności z ponownym połączeniem się.

A może by tak “pograć w statki“? ;) / zdjęcie jest elementem kampanii Wargamingu – WoWS Blitz

Rozmowy telefoniczne przeprowadzane przy użyciu Xperii XZ1 Compact charakteryzują się wysoką jakością i ani ja, ani żaden z moich rozmówców nie mogliśmy narzekać na zakłócenia, trzaski czy przerywanie połączenia. Z zasięgiem w tym smartfonie też nie ma żadnych problemów.

Warto dodać, że w urządzenie ma także moduł NFC. Dzięki temu możliwe są płatności mobilne, które przy użyciu Xperii XZ1 Compact przebiegały bez jakichkolwiek problemów.

W smartfonie umieszczono 32 GB pamięci wbudowanej, z czego do dyspozycji dla użytkownika zostaje około 21 GB. Pamięć tę można jednak rozszerzyć przy użyciu kart microSD o maksymalnej pojemności 256 GB.

W testach syntetycznych sony Xperia XZ1 Compact poradziła sobie następująco:

SKANER LINII PAPILARNYCH

Skaner linii papilarnych w Sony Xperii XZ1 Compact został umieszczony w klawiszu zasilania. Jest on bardzo szybki i precyzyjnie rozpoznaje palec użytkownika. Wystarczy dosłownie ułamek sekundy i już można korzystać z urządzenia.

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Jedyne, o czym warto pamiętać, to fakt, że przed skorzystaniem ze skanera trzeba wcisnąć klawisz, ponieważ czytnik nie jest aktywny. Chociaż z uwagi na jego umieszczenie na prawym boku, nie jest to zbyt uciążliwe.

Skaner nie obsługuje żadnych dodatkowych gestów i poza odblokowywaniem urządzenia lub dostępu do niektórych aplikacji nie pełni dodatkowej roli.

Co prawda Sony Xperia XZ1 Compact nie jest dostępna w ofercie naszego Partnera, ale szukając nowego smartfona warto przejrzeć ofertę >Komputronika<.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

APARAT

Na tyle smartfona umieszczono aparat główny o matrycy 19 Mpix z przysłoną f/2.0, wspierany przez pojedynczą diodę doświetlającą. Na froncie znajdziemy z koli kamerkę, wykonującą zdjęcia maksymalnie w rozdzielczości 8 Mpix. Warto wspomnieć, że ma ona szerokokątną soczewkę (120°), która pozwala na uchwycenie stanowczo więcej na jednej fotografii.

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Tyle w teorii. A jak to przekłada się na jakość zdjęć? Szczerze mówiąc, mam dość mieszane uczucia. Fotografie nie są złe, ale spodziewałem się czegoś więcej, biorąc pod uwagę, że jest to urządzenie z najwyższej półki cenowej. Za dnia wykonamy całkiem przyzwoite zdjęcia ze sporą ilością szczegółów i ładnymi, dobrze nasyconymi kolorami. Jednak gdy zrobi się nieco ciemniej lub wykonujemy fotografie w bardziej pochmurny dzień, musimy być przygotowani na to, że jakość wyraźnie spadnie. Wtedy szczegółowość jest znacznie niższa, kolory stanowczo wyblakłe, ponadto po przybliżeniu dość mocno widoczne jest ziarno.

Przy użyciu aparatu głównego, przynajmniej w trybie automatycznym, bardzo trudno też o dobre zdjęcie z poprawnym wyostrzeniem mniejszych elementów. Macro staje się możliwe tylko wtedy, gdy ręcznie dostosujemy ostrość. W trybie automatycznym Xperia XZ1 Compact totalnie sobie z tym nie radzi.

Nieco lepiej wypada aparat na przodzie. Zdjęcia są całkiem niezłej jakości z ładnymi kolorami i dużą ilością szczegółów. Ponadto do dyspozycji mamy zarówno tryb podstawowy, jak i szerokokątny, w którym możemy wykonać świetne fotografie w kilka osób.

Poniżej kilka zdjęć, wykonanych przy użyciu Sony Xperii XZ1 Compact – oceńcie sami, czy na high-enda faktycznie są wystarczająco dobre.

Aplikacja aparatu jest bardzo dobrze wyposażona i nie różni się niczym od tego, co w ostatnim czasie możemy znaleźć w smartfonach Sony. Z ciekawszych funkcji znajdziemy efekt kreatywny, w którym możemy skorzystać z kilku ciekawych filtrów kolorystycznych oraz efekt AR, umożliwiający dodanie ciekawych elementów, masek i miniaturek wcześniej zeskanowanych przy pomocy aplikacji Kreator 3D.

Nie zabrakło też trybu manualnego, w którym można dostosować balans bieli, wartość ekspozycji, czułość ISO, czas naświetlania oraz ostrość. Poza tym do zdjęć mamy jeszcze tryb automatyczny, panoramiczny oraz Sound Photo, pozwalające wykonać fotografię razem z krótkim nagraniem dźwięku.

Jak na high-enda Sony przystało, także w Xperii XZ1 Compact znajdziemy rozbudowane tryby do nagrywania filmów. Chodzi mi tu o tryby Slow Motion, pozwalające osiągnąć świetne efekty przy nagrywaniu obiektów w ruchu. Możemy wybierać między trzema trybami:

Jakość takich nagrań jest niestety już stanowczo niższa (maksymalnie HD, 720p). Przy rejestrowaniu takich filmów potrzeba też stanowczo lepszego oświetlenia. Przy normalnym nagrywaniu maksymalną rozdzielczością jest 4K, jest też możliwość przełączenia się na Full HD z 30 lub 60 klatkami na sekundę.

BATERIA

W smartfonie umieszczono akumulator o pojemności 2700 mAh. Przy tak małym ekranie o stosunkowo niskiej rozdzielczości możemy osiągnąć bardzo dobre wyniki, które pozwalają na korzystanie z urządzenia przez około dwa dni. Przy moim tradycyjnym użytkowaniu (po połowie Wi-Fi i transmisja danych, jasność na 50%, pełna synchronizacja) jesteśmy w stanie osiągnąć wyniki na poziomie od 5,5 do nawet 7 godzin na wyświetlaczu (SoT, Screen on Time).

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Czas ten można jeszcze wydłużyć, jeśli zdecydujemy się na nieco niższą jasność ekranu i będziemy korzystać głównie z Wi-Fi. Wtedy możemy osiągnąć nawet do 8 godzin SoT. Przy bardziej intensywnym użytkowaniu ten czas się z kolei skraca i oscyluje w granicach 4,5 godziny SoT.

Warto dodać, że urządzenie naładujemy ładowarką z kablem ze złączem USB Typu C. Ponadto smartfon wspiera szybkie ładowanie (Quick Charge 3.0), choć niestety w zestawie nie otrzymujemy takiej ładowarki. Cały cykl ładowania trwa około 1,5 godziny.

PODSUMOWANIE

Sony Xperia XZ1 Compact jest świetnym smartfonem, którym faktycznie warto się zainteresować. Dla osób, które szukają urządzenia z małą przekątną wyświetlacza będzie to prawie idealne rozwiązanie! Do dyspozycji mamy bowiem świetne podzespoły, które przekładają się na płynne działanie urządzenia. Do tego mamy też całkiem niezły aparat na przodzie, rewelacyjny akumulator i szybki skaner linii papilarnych.

Jednak, jak każdy smartfon, tak i Xperia XZ1 Compact ma kilka wad. Można do nich zaliczyć konserwatywny wygląd obudowy, który od wielu lat się nie zmienił. Oprócz tego, aparat, mimo że jest przyzwoity, mógłby być lepszy. O ile za dnia wykonuje ładne zdjęcia, tak w gorszych warunkach oświetleniowych i przy sztucznym oświetleniu jakość wyraźnie spada i fotografie nie wyglądają tak dobrze. Nie ukrywam, że liczyłem na coś więcej, w końcu to high-end.

Sony Xperia XZ1 Compact / fot. Tabletowo.pl

Xperia XZ1 Compact kosztuje około 2400 złotych. To trochę dużo. Według mnie ten model powinien kosztować jakieś 400 złotych mniej. Ostatnio na Amazonie można było „wyrwać” go za niecałe 1600 złotych, co uważam już za rewelacyjną cenę. Warto więc porozglądać się za tego typu promocjami albo wstrzymać się z zakupem, ponieważ na MWC 2018 w Barcelonie spodziewamy się premiery następcy tego urządzenia. Wtedy cena poprzednika może jeszcze ulec zmianie, na co liczę.

Niemniej jednak uważam, że Xperia XZ1 Compact jest bardzo dobrym urządzeniem i mogę polecić go z czystym sumieniem. A Wy co myślicie o tym smartfonie? Dajcie znać w komentarzach.

Co prawda Sony Xperia XZ1 Compact nie jest dostępna w ofercie naszego Partnera, ale szukając nowego smartfona warto przejrzeć ofertę >Komputronika<.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie

Recenzja Sony Xperia XZ1 Compact. To prawdopodobnie najlepszy smartfon z ekranem poniżej 5 cali
WYŚWIETLACZ
8
DZIAŁANIE, PŁYNNOŚĆ, WYDAJNOŚĆ
9.5
OPROGRAMOWANIE
8.5
AKUMULATOR
10
MULTIMEDIA
8
PORTY, ZŁĄCZA, ŁĄCZNOŚĆ
9.5
APARATY
7
JAKOŚĆ WYKONANIA
8
WZORNICTWO
7
Ocena użytkownika0 głosów
0
Zalety
Kompaktowe rozmiary
Świetny akumulator
Płynnie działający system
Android Oreo
Całkiem niezła kamerka frontowa
Wady
Przeciętny jak na flagowca aparat główny
Mało innowacyjny wygląd
Słaby zasięg Wi-Fi
8.4
OCENA
Exit mobile version