Motorola Moto X4 (fot. Tabletowo.pl)

Recenzja Motoroli Moto X4. Kompletny smartfon ze średniej półki cenowej z Androidem Oreo na pokładzie

SYSTEM

Po wyjęciu z pudełka Motorola Moto X4 pracuje pod kontrolą systemu Android w wersji 7.1.1 Nougat, lecz pojawiła się już aktualizacja do Androida 8.0 Oreo. Jest to niemal czysty Android, z kilkoma autorskimi rozwiązaniami producenta.

Motorola Moto X4 (fot. Tabletowo.pl)

Większość dodatków ukryta jest w aplikacji Moto. Na początku wyświetlają się sugestie na temat baterii i oszczędzania energii oraz dojazdu do domu i pracy na podstawie historii lokalizacji, a także pamięci wbudowanej w smartfonie z możliwością usunięcia zbędnych plików.

W aplikacji Moto mamy też cztery kategorie funkcji, ułatwiających korzystanie z urządzenia. Pierwsza z nich – Moto Key – pozwala wykorzystywać skaner linii papilarnych zamiast każdorazowego wpisywania haseł do różnych kont. Możemy również połączyć smartfon z komputerem przy pomocy Bluetooth i odpowiedniej aplikacji, dzięki czemu będziemy mogli zalogować się do różnych stron internetowych i kont bez konieczności wpisywania hasła – wystarczy do tego przyłożenie palca do czytnika.

Dalej mamy Akcje gestów Moto, umożliwiające skorzystanie z kilku funkcji, ułatwiających obsługę urządzenia. Jest tu na przykład opcja wykonania zrzutu ekranu poprzez przytrzymanie trzech palców na ekranie oraz dwa gesty wywoływane przez ruch nadgarstkiem. Są to włączanie i wyłączanie latarki poprzez dwukrotne potrząśnięcie urządzeniem oraz uruchamianie aplikacji aparatu wywoływane podwójnym obróceniem telefonu.

Bardzo ciekawymi gestami są te, które możemy wykonać na skanerze linii papilarnych. Jedno dotknięcie powoduje przejście do ekranu startowego. Oprócz tego możemy też zastąpić klawisz wstecz poprzez przesunięcie palcem od prawej do lewej oraz klawisz ostatnich aplikacji przesunięciem od lewej do prawej. Konfigurację tych gestów można zmienić wedle własnych preferencji.

Oprócz wyżej wymienionych, mamy jeszcze możliwość uruchomienia trybu obsługi jedną ręką poprzez przesunięcie palcem od prawej lub lewej dolnej krawędzi w stronę środka ekranu. Jest też możliwość wyciszenia dzwonków po podniesieniu smartfona, przejście w tryb „nie przeszkadzać” po odwróceniu go ekranem do dołu oraz aktywowanie Ekranu Moto przez podniesienie go do góry z pozycji leżącej.

Wspomniany Ekran Moto to nic innego, jak możliwość wyświetlania powiadomień, godziny i daty po wygaszeniu wyświetlacza. Możemy od razu z poziomu tego ekranu odpisać na wiadomości przy pomocy szybkich odpowiedzi oraz usunąć niepotrzebne powiadomienia. Jest to szybki i energooszczędny sposób podejrzenia przychodzących wiadomości bez konieczności odblokowywania smartfona.

Dalej znajdziemy Uważny Ekran, który sprawia, że wyświetlacz nie zostanie wygaszony, jeśli będziemy na niego patrzeć. Jest też Ekran Nocny, czyli możliwość automatycznego włączenia filtru światła niebieskiego w określonych wcześniej godzinach. Może się on również wyłączać automatycznie po zadzwonieniu budzika. Ponadto mamy możliwość dostosowania, jak intensywny będzie ten filtr.

Ostatnią opcją w aplikacji Moto są Polecenia głosowe Moto. Niestety język polski nie jest obsługiwany, więc z tej opcji nie będziemy mogli skorzystać w ojczystym języku. Dostępne są jedynie: angielski, francuski, hiszpański, portugalski, rosyjski i włoski.

W systemie, oprócz aplikacji Moto, producent umieścił jeszcze dwa preinstalowane programy. Są to LinkedIn oraz Outlook. Poza tym nie znajdziemy już żadnych innych dodatków i funkcji w systemie.

Sam smartfon działa bardzo płynnie i stabilnie. Aplikacje ładują się szybko, nie zamykają się same z siebie i nie przeładowują. Ponadto codzienne korzystanie z urządzenie jest komfortowe i pozbawione jakichś większych problemów. Oczywiście, od czasu do czasu Moto X4 potrafi spowolnić i lekko się przyciąć, ale nie jest to mocno odczuwalne i na co dzień raczej nie powinno być uciążliwe. Biorąc pod uwagę cenę sprzętu, jest na prawdę w porządku.

Moduły łączności w smartfonie sprawują się prawie bez zarzutu. Bluetooth, Wi-Fi i transmisja danych działają prawidłowo, rozmowy telefoniczne przeprowadzane są bez zakłóceń, a GPS odnajduje lokalizację szybko i bez błędów. W urządzeniu jest też moduł NFC który na ogół działa bez problemów, ale niestety podczas testów na jakieś dziesięć płatności dwa razy nie udało mi się ich sfinalizować – pojawiał się błąd, że ta karta nie jest obsługiwana. Co ciekawe, płatność innym smartfonem była już możliwa, a na drugi dzień w tym samym miejscu przy użyciu Moto X4 również udało mi się zapłacić.

Rozmowy wykonywane za pomocą Moto X4 charakteryzują się dużą poprawnością i zarówno ja, jak i mój rozmówca zazwyczaj słyszeliśmy się bez zakłóceń. Urządzenie nie ma również problemu z zasięgiem i wszędzie tam, gdzie inne smartfony działają prawidłowo, tam i w Motce wszystko działało jak należy.

W testowanej przeze mnie Moto X4 są 32 GB pamięci wbudowanej, z czego około 21 GB jest fizycznie dostępnych dla użytkownika. Dla osób, które potrzebują więcej miejsca, mam jednak dobrą wiadomość – smartfon obsługuje karty pamięci microSD o pojemności aż do 2 TB.

W testach syntetycznych Motorola Moto X4 poradziła sobie następująco:

SKANER LINII PAPILARNYCH

W Moto X4 skaner linii papilarnych umieszczony jest pod ekranem. Trzeba przyznać, że jest on bardzo precyzyjny i szybko rozpoznaje palec użytkownika bez pomyłek. Jedynie proces odblokowania mógłby być nieco szybszy. Od przyłożenia palca do skanera do podświetlenia ekranu musimy zaczekać około 1,5 sekundy, więc wyraźnie dłużej niż chociażby w Xiaomi Mi Mix 2 czy Huawei P10.

Tak, jak wspominałem wyżej, skaner linii papilarnych może być wykorzystywany do nawigacji zamiast wyświetlanych na ekranie klawiszy funkcyjnych. Jak dla mnie gesty te są strzałem w dziesiątkę i bardzo ułatwiają obsługę urządzenia.

Spis treści:

1. Wzornictwo, jakość wykonania. Głośnik. Wyświetlacz
2. Działanie, oprogramowanie, skaner linii papilarnych
3. Aparat. Bateria. Podsumowanie