Model 3 (fot. Tesla)

Tesla ze świetnym wynikiem sprzedaży mimo koronawirusa

Elon Musk ma powody do świętowania. Tesli udało się dostarczyć znacznie więcej samochodów niż zakładali analitycy.

Reklama

Motoryzacyjny kryzys był do przewidzenia

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wpłynęła na życie nie tylko zwykłych ludzi, ale również firm, zarówno tych małych, jak i największych koncernów. Nie powinno być żadnym zaskoczeniem, że ze względu na wiele utrudnień, obostrzeń i innych negatywnych skutków pandemii, mnóstwo osób zaczęło szukać oszczędności. Zmiany przełożyły się na niższą sprzedaż wielu produktów, w tym także samochodów.

Najczęściej kupowanie samochody w Europie w marcu 2020 roku. (fot. Jato)

Spore spadki sprzedaży samochodów były do przewidzenia. W końcu, mamy do czynienia z drogimi produktami, a zakup takich podczas kryzysu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Przykładowo, w marcu sprzedaż samochodów w Europie spadła o 52% w porównaniu z zeszłym rokiem. Mamy do czynienia z najgorszym wynikiem od 38 lat!

Co ciekawe, na Starym Kontynencie najgorzej wypadły auta spalinowe – zainteresowanie zmniejszyło się o 78%. Sytuacja mniej drastycznie wyglądała w przypadku elektryków, aczkolwiek wciąż należy mówić o dużych spadkach – sprzedaż mniejsza o 29%. Ponadto, producenci samochodów mają problemy nie tylko w Europie. Koncern General Motors w drugim kwartale tego roku odnotował spadek o ponad jedną trzecią na terenie USA. Z kolei Fiata Chryslera musi pogodzić się ze sprzedażą niższą o 35%.

Tesla zaskoczyła analityków

Oczywiście amerykański producent wciąż może pomarzyć o wynikach sprzedaży osiąganych przez Volkswagena czy Toyotę. Biorąc jednak pod uwagę wyłącznie auta elektryczne, to właśnie modele firmy Elona Muska cieszą się największym wzięciem. Co więcej, jak wynika z raportu za drugi kwartał 2020 roku, Tesla ma duże powody do zadowolenia.

Tesla – wyniki za drugi kwartał 2020 roku. (fot. Tesla)

Producent samochodów potwierdził, że łącznie wyprodukował 82272 samochodów i dostarczył 90650. Owszem, mamy do czynienia ze spadkiem względem 2019 roku, ale wynoszącym tylko 5%. Dodatkowo, firmie udało się podbić oczekiwania analityków, którzy wskazywali wynik sprzedaży na poziomie nie przekraczającym 75 tys. egzemplarzy.

Rezultat Tesli składa się ze sprzedaży 10600 egzemplarzy Modelu S i X oraz 80050 egzemplarzy Modelu 3 i Y. Warto zaznaczyć, że według raportu Jato Dynamics, w marcu tego roku, Model 3 znalazł się na drugim miejscu najczęściej rejestrowanych aut w Europie. Wyprzedził go tylko Volkswagen Golf.

Polecamy również: