Chiny obawiają się śledzenia ze strony Tesli i… wprowadzają zakazy

The Wall Street Journal donosi, że Chiny zabraniają członkom rządu i wojskowym korzystania z pojazdów Tesla. Powodem ma być potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa, jakie stwarza gromadzenie danych przez amerykańskiego producenta samochodów elektrycznych.

Reklama

Chińczycy boją się śledzenia przez Amerykanów

Na linii Stany Zjednoczone-Chiny wciąż jest gorąco. Amerykanie blokują Huawei’a, a nowy prezydent Joe Biden ma rozszerzyć obowiązujące restrykcje. Żeby nie było zbyt jednostronnie, Chiny postanowiły się odwdzięczyć. The Wall Street Journal donosi, że chińscy obywatele pracujący dla wojska, agencji rządowych i państwowych przedsiębiorstw (we wrażliwych branżach) będą mieli zakaz korzystania z pojazdów Tesla.

Rząd Chin twierdzi, że istnieje zagrożenie, iż zewnętrzne kamery aut mogą prowadzić ciągłe nagrywanie, a materiał wideo może być wysyłany do Stanów Zjednoczonych. Pomimo, że potwierdzono, iż kamery samochodowe nie są włączone we wszystkich pojazdach Tesli w Chinach, to po przeprowadzeniu „przeglądu bezpieczeństwa” podjęto decyzję o wprowadzeniu zakazu.

Wojna handlowa między USA i Chinami nadal trwa

Prezydent Chin Xi Jinping chce odejść od zagranicznych technologii i zacząć promować krajowe przedsiębiorstwa. Może to skomplikować rozwój Tesli w Chinach. Amerykański producent samochodów elektrycznych może zaliczyć 2020 rok do udanych, a duży wpływ na to miała popularność w Chinach, które są największym rynkiem samochodów elektrycznych na świecie. Natomiast Tesla sprzedaje najwięcej samochodów elektrycznych ze wszystkich producentów, więc wprowadzone ograniczenia mogą utrudnić im dalszy rozwój.

tesla
Tesla Model X (fot. pixabay.com)

Firma należąca do Elona Muska od samego początku celowała w produkcję samochodów na chińskim ryneku. Ostatecznie w 2017 roku otwarto pierwszą fabrykę w Chinach, a sam rząd złagodził nawet przepisy dotyczące zagranicznych producentów, aby dać amerykanom większą swobodę.

Rzecznik Tesli nie skomentował sprawy, jednak firma odniosła się do poprzedniego oświadczenia dziennika The Wall Street Journal dotyczącego gromadzenia danych.

Polityka prywatności Tesli jest zgodna z chińskimi przepisami i regulacjami. […] Tesla przywiązuje dużą wagę do ochrony prywatności użytkowników.

Chiny i Stany Zjednoczone spotkały się w tym tygodniu, aby wznowić negocjacje handlowe, jednak jak widać, nie przyniosły one oczekiwanych efektów, bowiem szykują się kolejne restrykcje zarówna dla Tesli, jak i Huawei’a.