Tesla Beach Buggy Racing 2
Źródło: Tesla

Nie pogracie już sobie na Tesli. Przynajmniej w trakcie jazdy

Jeżeli pasażerowi Tesli zdarzyło się pograć w trakcie wycieczki w Cupheada czy Stardew Valley… to już sobie nie pogra. Firma blokuje możliwość grania w gry w trakcie jazdy po naciskach ze strony amerykańskiej agencji.

Tesla wprowadziła funkcję Passenger Play w 2017

Funkcja Passenger Play pozwalała na granie pasażerom na dużych ekranach, w które wyposażone są samochody Tesli. Było jednak pewne ograniczenie – samochód musiał pozostawać nieruchomy. Od grudnia 2020 roku blokada została usunięta i pasażerowie mogli grać również podczas jazdy. Nie spodobało się to jednak NHTSA.

National Highway Traffic Safety Administration, które odpowiada za bezpieczeństwo w przemieszczaniu się na terenie Stanów Zjednoczonych, przyjrzało się sprawie. NHTSA twierdziło, że umożliwienie pasażerowi na umilanie sobie czasu w podróży sesją w różnorakie gry na centralnym ekranie Tesli, może prowadzić do obniżenia koncentracji u kierowcy.

Stardew Valley na Tesli
Źródło: Consumer EV

Efektem takiej dekoncentracji może być poważna kolizja. Formalne dochodzenie wszczęto, kiedy jeden z kierowców zwrócił się do agencji ws. funkcji Passenger Play, nazywając ją „lekkomyślnie lekceważącą”.

Według komunikatu NHTSA, ponad 580 tysięcy samochodów marki Tesla w Stanach Zjednoczonych było wyposażonych w funkcję Passenger Play. Firma zdecydowała, że funkcja zostanie wyłączona, tj. ponownie uniemożliwi granie w gry wideo podczas jazdy. Tesla podjęła więc decyzję zanim dochodzenie zostało zakończone, którego efekt, jak możemy się domyślić, byłby ten sam.

Choć system ostrzegał o przeznaczeniu funkcji wyłącznie dla pasażerów, NHTSA twierdzi, że nie był to wystarczający środek odstraszający – kierowca mógł po prostu kliknąć w przycisk z napisem „Jestem pasażerem” i – korzystając z autopilota – grać na dużym ekranie w czasie jazdy.

Koniec funkcji Passenger Play podczas poruszania się samochodów Tesli po drogach był raczej nieuchronny. Choć możliwe byłoby kombinowanie z czujnikiem pasażera lub polaryzacją ekranu w stronę kierowcy, o wiele łatwiej jest po prostu wyłączyć funkcję i przekazać pasażerowi, że w Stardew Valley czy Asteroids może zagrać na swoim smartfonie lub tablecie.