Telegram: rozmowy wideo z całościowym szyfrowaniem. Na razie tylko dla wybranych

W komunikatorze Telegram pojawiła się przydatna funkcja, znacząco podnosząca poziom bezpieczeństwa prowadzonych konwersacji. Rozmowy wideo są teraz szyfrowane end-to-end. Niestety, na razie dla ograniczonej grupy odbiorców.

Telegram z szyfrowaniem rozmów – dogonić konkurencję

Pojawienie się możliwości prowadzenia szyfrowanych rozmów w Telegramie było praktycznie oczywiste z uwagi na chęć pozostania konkurencyjnym – stosowne zabezpieczenia wprowadzone zostały wcześniej w Messengerze czy WhatsAppie.

Niestety, zwłaszcza w porównaniu do WhatsAppa, funkcja jest jeszcze dość uboga. Z szyfrowania w Telegramie korzystać można wyłącznie podczas rozmów z jedną osobą, w WhatsApp w szyfrowanej konwersacji uczestniczyć może nawet ośmiu użytkowników. Rozszerzenie możliwości usługi o rozmowy grupowe spodziewane jest w najbliższych miesiącach.

Telegram
fot. via The Next Web

Szyfrowanie dostępne na Androidzie, a co z iOS?

Możliwość prowadzenia szyfrowanych rozmów wideo dostępna jest, na tę chwilę, wyłącznie dla posiadaczy smartfonów z systemem Android. Użytkownicy iPhone’ów muszą jeszcze poczekać. Stało się tak z uwagi na zagmatwany proces certyfikacji oprogramowania do umieszczenia w AppStore.

Jak poinformowali przedstawiciele Telegrama, zgłoszenia nowej wersji aplikacji do AppStore dokonali odpowiednio wcześniej, mimo to Apple nie uporało się z jej weryfikacją na czas.

Garść informacji dla zaawansowanych

Komunikator Telegram ma już ponad 400 milionów użytkowników na całym świecie. Zdecydowana większość z nich nie będzie zainteresowana technicznymi szczegółami usługi szyfrowania rozmów, jednak z pewnością znajdą się również tacy, którzy chętnie zapoznają się z udostępnionym mechanizmem.

Z myślą o nich Telegram przygotował stronę internetową, na której wyjaśnia zasady funkcjonowania stosowanych metod.

Rozmowy, które prowadzimy przy pomocy komunikatorów internetowych, czasem zawierają informacje, na których poufności bardzo nam zależy. To właśnie z myślą o takich sytuacjach warto korzystać z połączeń szyfrowanych.

Dzięki nim wiemy, że przekazywane przez nas informacje trafią wyłącznie do adresata.