fot. Anna Shvets / Pexels

Tym telefonem zmierzysz sobie temperaturę, ale lepiej nie uderzyć się nim w głowę

Od kilku miesięcy mierzymy się z zupełnie nową dla nas sytuacją, do której nie można się przyzwyczaić, ale jakoś trzeba sobie z nią radzić. Różne firmy starają się odpowiedzieć na nowo pojawiające się potrzeby, które wcześniej nie istniały, dlatego zapowiedź telefonu komórkowego z termometrem nie jest specjalnym zaskoczeniem, choć urządzenie mimo wszystko zwraca na siebie uwagę.

Telefony komórkowe najczęściej służą jedynie do dzwonienia i SMS-owania, a czasem też do robienia zdjęć. Niektóre pozwalają także korzystać z internetu, aczkolwiek komfort jest nieporównywalnie niższy niż w przypadku robienia tego na smartfonie (niektórzy użytkownicy nie mają jednak wyboru). Jednocześnie mają one duży potencjał, aby stosować w nich „oryginalne” rozwiązania.

Telefon komórkowy z termometrem

Firma FISE, która określa się „dostawcą wiodących kluczowych rozwiązań z segmentu inteligentnego hardware’u”, wraz z Kai OS Technologies, przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za inteligentny system operacyjny KaiOS do tzw. feature phone’ów, stworzyli pierwszy na świecie telefon komórkowy obsługujący technologię 4G i jednocześnie oferujący wbudowany termometr na podczerwień. Według producentów, wykonywany przez niego pomiar charakteryzuje się dokładnością do 0,2°C.

Trzeba jednak uważać, aby nie uderzyć się nim w głowę, bowiem (przynajmniej na opublikowanej przez przedsiębiorstwo z Hong Kongu grafice) urządzenie to wygląda jak cegła. Być może to tylko niefortunne zastosowanie proporcji, ale prawdopodobnie nikt nie chciałby poczuć go na swoim czole.

FISE KaiOS phone thermometer
Telefon komórkowy FISE z termometrem i systemem KaiOS (źródło: FISE)

Telefon ten naturalnie powstał w odpowiedzi na obecną pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 i wywoływanego przez niego choroby COVID-19. Jednocześnie jego użytkownicy, z racji tego, że urządzenie pracuje pod kontrolą inteligentnego systemu KaiOS, będą mogli pozostać w kontakcie z najbliższymi, jeśli zostaną odizolowani. Oprogramowanie to obsługuje bowiem m.in. WhatsAppa i Facebooka, a przy okazji także inne aplikacje, m.in. YouTube i Mapy Google.

FISE informuje, że zainteresowani mogą już zgłaszać chęć przetestowania tego telefonu i składać na niego zamówienia. Producent oczekuje, że będzie w stanie dostarczyć go na rynki na całym świecie w ciągu najbliższych miesięcy. Prawdopodobnie zatem urządzenie nie trafi do sprzedaży jako takiej, tylko do firm i instytucji, które zechcą je wykorzystać w swojej działalności.

Przy okazji warto przypomnieć, że w minioną środę zadebiutował Honor Play 4 Pro, który także oferuje funkcję pomiaru temperatury.

Źródło: FISE