Tego się nie spodziewałem: smartfony Huawei mogą okazać się idealne do Custom ROM-ów

Produkty firmy Huawei i ich submarki Honor często były pomijane przez internetowych deweloperów. Wiele ciekawych modyfikacji i Custom ROM-ów nie pojawiało się na produkty Chińczyków, a jeśli już coś powstało, to najczęściej nie było dobrze zoptymalizowane. Teraz jednak się to zmienia.

Deweloperzy najczęściej tworzyli modyfikacje na urządzenia z procesorami Snapdragon oraz Exynos. Właściciele smartfonów wyposażonych w chipsety Hisillicon Kirin oraz Mediatek musieli się najczęściej obejść smakiem. Co prawda, na flagowe produkty Huawei i Honor pojawiło się kilka Custom ROM-ów, jednak ze względu na dosyć „egzotyczny” procesor trudno było ten system zoptymalizować, a przede wszystkim umożliwić korzystanie ze wszystkich funkcji smartfona. Na szczęście dla nowszych produktów Huawei jest nadzieja, która kryje się pod nazwą Project Treble.

TWRP dla Mate 10 Pro i innych

Team Win Recovery Project (w skrócie: TWRP) to najpopularniejsze Custom Recovery, które pozwala na nie tylko robienie kopii zapasowych, ale także instalację innych systemów. Właśnie pojawiła się wersja TWRP przygotowana specjalnie dla urządzeń Huawei Mate 10 Pro i Honor View10.

Custom Recovery to jedno z najważniejszych narzędzi, w które musi się wyposażyć użytkownik, który ma zamiar rozpocząć modowanie swojego urządzenia. Pojawienie się TWRP na smartfony od Huawei wróży, że deweloperzy chętniej będą chcieli tworzyć modyfikacje na te urządzenia.

Team Win Recovery Project dla Mate 10 Pro pobierzecie stąd, a dla Honor View1o stąd.

Magisk od teraz współpracuje z Mate 10 Pro i Honor View10

Magisk to narzędzie, które wręcz wygryzło podobny, konkurencyjny produkt, czyli SuperSU. Magisk służy do uzyskania dostępu do roota, jak i zarządzeniem nim. To właśnie z poziomu tej aplikacji jesteśmy w stanie nadać bądź odebrać prawa roota jakiejś aplikacji czy modyfikacji. Aktualnie to jest jedno z najważniejszych narzędzi, które powinno znaleźć się na urządzeniu z Custom ROM-em.

Właśnie pojawiła się nowa wersja Magisk – v16.0. Ta odsłona nie tylko pozwala na pozbycie się błędów i problemów z poprzednich odsłon tej modyfikacji, ale również na instalację tego narzędzia na urządzeniach takich jak Huawei Mate 10 Pro oraz Honor View10. Dzięki temu zarządzanie rootem na tych smartfonach będzie znacznie wygodniejsze.

Najnowszą odsłonę Magisk pobierzecie stąd.

Tutaj taka ciekawostka: przez następne cztery miesiące nie pojawi się żadna aktualizacja narzędzia Magisk. Autor – topjohnwu – jako obywatel Tajwanu, musi odbyć obowiązkową służbę wojskową. Dla niego oznacza to tyle, że przez następne miesiące będzie całkowicie odcięty od internetu.

Logo projektu Magisk

LineageOS 15.1 oraz CarbonROM

Dzięki Project Treble na urządzenia, takie jak Huawei Mate 10 Pro oraz Honor View10, pojawiły się pierwsze Custom ROM-y. Pierwszy z nich to oczywiście LineageOS, który jest – w przeciwieństwie od standardowego systemu od Huawei – czystym Androidem z pewnymi dodatkami. Drugi z nich to dosyć podobny CarbonROM. Oba OS-y działają na tych urządzeniach świetnie. Co prawda, znajdą się tam jakieś błędy (na przykład niedziałające przesyłanie obrazu czy nagrywanie ekranu), jednak nie jest to nic takiego, co by przeszkadzało w codziennym użytkowaniu.

Potrzebne pliki do instalacji LineageOS 15.1 znajdziecie tutaj, natomiast do CarbonROM tutaj.

Czym jest Project Treble?

Google jakiś czas temu uruchomiło Project Treble, który ma wyeliminować znaczące opóźnienia we wprowadzaniu aktualizacji na używane urządzenia. Jest to jak dotąd największa zmiana dotychczasowej architektury systemu operacyjnego na jego najniższych poziomach. Obniża on ilość kodu, który musi zostać przepisany – programiści otrzymają paczkę informacji, którą będą mogli od razu sami obrabiać. Po drodze eliminuje się potrzebę, aby producenci układów scalonych modyfikowali oryginalny kod open source, co przyśpiesza proces zatwierdzania go.

Muszę jednak zwrócić uwagę, że Mate 10 Pro i Honor View10 to nie jedyne produkty Chińczyków obsługujące ten projekt. Już w Mate 9 zostało wprowadzone to udogodnienie, dzięki czemu użytkownicy tego smartfona dosyć szybko mogli korzystać z czystej wersji Androida Oreo.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

https://www.tabletowo.pl/2017/11/13/recenzja-test-huawei-mate-10-pro/

https://www.tabletowo.pl/2017/12/05/premiera-honor-view-10-specyfikacja-cena/

Źródło: XDA-Developers: 1, 2 3; Android Police