Tanie tablety zyskają mocy, Rockchip pracuje nad dwurdzeniowym procesorem 28 nm - Tabletowo.pl

Tanie tablety zyskają mocy, Rockchip pracuje nad dwurdzeniowym procesorem 28 nm

Tabletowo.pl Tanie tablety zyskają mocy, Rockchip pracuje nad dwurdzeniowym procesorem 28 nm Ciekawostki Nowości

Jeśli uważnie śledzicie to, co dzieje się na rynku budżetowych tabletów (~1000 złotych), doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że obecnie najpopularniejszą jednostką centralną stał się procesor Rockchip RK3066. Ten dwurdzeniowy procesor, oparty na Cortex A9, o częstotliwości taktowania 1,6GHz, znajdziemy w takich konstrukcjach, jak Pentagram Tab 10.3 Dual Core, Modecom FreeTAB 9702 IPS X2, Kiano Pro 10 Dual, Yarvik Xenta TAB9-200, Acen SmartTab 121G za 799 zł czy Goclever Tab R973. Dzięki wspomnianemu sercu, tablety te są ciekawymi propozycjami w niezłej cenie. Ale Rockchip nie zamierza spocząć na laurach. Firma zapowiedziała, że trwają prace nad dwurdzeniowym procesorem RK31xx wykonanym w 28 nm procesie technologicznym.

Co to oznacza dla końcowego odbiorcy? Przede wszystkim jeszcze lepszą wydajność w stosunku do RK3066, który wykonany jest w 40 nm procesie technologicznym, przy jednocześnie niższym poborze energii. To z kolei znacznie wpłynie na wydłużenie czasu pracy akumulatora, który w przypadku wspomnianych wyżej urządzeń i tak jest bardzo dobry. Ale skoro może być jeszcze lepiej, to wypada trzymać kciuki za powodzenie tego projektu!

Nadchodzący procesor RK31xx ma być dwurdzeniową jednostką centralną opartą na Cortex A9 o częstotliwości taktowania zegara 2GHz, przeznaczoną zarówno dla tabletów, jak i smartfonów. Pierwsze urządzenia z tym procesorem mają ujrzeć światło dzienne jeszcze w tym roku.

Warto wspomnieć, że to nie koniec planów chińskiej firmy. Rockchip ma też w planach wydanie czterordzeniowego procesora RK32xx, którego założeniem będzie konkurowanie ze sprzętem z NVIDIA Tegra 3 czy Samsung Exynos 4412. Jego produkcja ma ruszyć podobno jeszcze przed końcem bieżącego roku.

źródło

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona