Facebook Messenger

Tajne połączenia audio i wideo w Messengerze? Jakoś trudno mi w to uwierzyć

Facebook często jest krytykowany jako serwis, który odbiera nam prywatność. Podczas gdy ostatnie miesiące pełne były mniejszych i większych wpadek portalu w związku z bezpieczeństwem, testuje on możliwość oddania do użytku użytkownikom Messengera szyfrowanych połączeń audio i wideo.

Szyfrowanie wiadomości w Messengerze

Nie myli się ten, kto twierdzi, że wiadomości w Messengerze już są szyfrowane. Owszem, metoda zabezpieczania komunikatów end-to-end funkcjonuje już tu od dawna, jednak dotyczy tylko tekstu. Połączenia audio oraz wideo nie są zabezpieczane w ten sposób – tak samo jak GIF-y, wiadomości grupowe czy płatności. Jednak nadchodzi zmiana.

Jeśli wierzyć Jane Wong, która specjalizuje się w anonsowaniu niewprowadzonych jeszcze funkcji Facebooka, Messenger może wkrótce szyfrować nie tylko tekst, ale także media. Na pewno „tryb tajny” byłby pożądany przez wielu użytkowników tego komunikatora. Trudno stwierdzić, czy miały on być w jakiś sposób wydzielony, czy też stać się nieodłączną częścią aplikacji.

Historia wpadek i niedopatrzeń

Facebookowi na pewno zależy, żeby zerwać z wizerunkiem firmy, która nie potrafi odpowiednio obchodzić się z danymi powierzanymi przez jego użytkowników. Sęk w tym, że trudno będzie to zrobić, jeśli co chwilę słyszymy o problemach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Wystarczy przejrzeć listę wpadek firmy Zuckerberga z ostatnich miesięcy:

Że nie wspomnę już o ogromnej karze w kwocie 5 miliardów dolarów za zaniedbania związane z aferą Cambridge Analytica.

Oczywiście żadne z tych wydarzeń nie spowodowało, że ludzie przestali używać Facebooka czy Messengera. Po prostu przestali wierzyć w jego zapewnienia o prywatności. Nawet jeśli kolejnym krokiem byłoby szyfrowanie konwersacji audio i wideo w komunikatorze.

 

źródło: @wongmjane dzięki Neowin