Facebook logo (fot. Facebook)

Facebook dostał po łapkach. Serwis rzekomo musi zapłacić 5 mld dolarów

Gigant mediów społecznościowych kreuje się na firmę, która bardzo mocno troszczy się o prywatność swoich użytkowników. Nie można zaprzeczyć, że na tym polu Facebook robi wiele, jednak Fejsowi i tak nie udało ustrzec się przed kilkoma głośnymi aferami, na czele z Cambridge Analytica.

Pamiętacie jeszcze wielki wyciek danych do Cambridge Analytica? Jeśli nie, tutaj możecie zapoznać się szczegółowo z całą historią, która na dobre rozbudziła troskę o prywatność naszych danych. Jakby nie patrzeć, Kongres Stanów Zjednoczonych wziął pod lupę serwis Marka Zuckeberga. Jedną z agencji rządowych, która szczególnie uważnie przyglądała się kwestiom poszanowania prywatności na Facebooku, była Federalna Komisja Handlu.

https://www.tabletowo.pl/2018/03/20/facebook-wyciek-danych-ponad-50-milionow-uzytkownikow

Jak informują niektóre media, Facebook miał osiągnąć porozumienie z Federalną Komisją Handlu w sprawie powtarzających się naruszeń prywatności. Informację tę jako pierwszy podał Wall Street Journal. Patrząc na prestiż tej gazety, byłbym bardzo zdziwiony, gdyby ich doniesienia już wkrótce nie zostały oficjalnie potwierdzone przez wszystkie zainteresowane strony.

Sprawdź, czy Twoje dane z Facebooka dostały się w ręce Cambridge Analytica

Naruszenia, jakich rzekomo miał dopuścić się serwis, mają kosztować firmę 5 miliardów dolarów. Właśnie na taką kwotę ma opiewać ugoda między Federalną Komisją Handlu a Facebookiem. Czy 5 miliardów zielonych to dużo czy mało? To zależy. Warto jednak zakończyć ten wpis informacją o kwartalnych przychodach firmy. Te miały zamknąć się kwotą 15,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 26% względem analogicznego okresu sprzed roku. Cóż… to, co dla jednych jest sufitem, dla innych wciąż pozostaje podłogą ;)

Jak sądzicie, kwota ugody może być rozpatrywana jako sukces Federalnej Komisji Handlu czy Facebooka? A może z takiego rozwiązania wszyscy będą zadowoleni? 

źródło: Wall Street Journal przez TheVerge