Tablet z Chrome OS i Rockchipem? | Tabletowo.pl

Tablet z Chrome OS i Rockchipem?

Dołącz do dyskusji 0

Jakub bardzo niedawno pisał o nowym SKU Windowsa, czyli Windows 8.1 with Bing. Cel tego przedsięwzięcia jest jasny: obniżyć cenę urządzeń z okienkami i zapobiec instalowaniu śmieciowego oprogramowania przez OEM-ów.

Nie jest to jednak zadanie łatwe. Mimo zniesienia opłaty za licencję Windowsa dla niektórych urządzeń, tablety i laptopy z systemem operacyjnym Microsoftu dalej kosztują więcej niż konkurencja. Modele z Androidem czy Chrome OS potrafią zaczynać się od 50-200$, co jest wynikiem, do którego bardzo trudno się zbliżyć producentom urządzeń z Windowsem. Powodów jest kilka – ale najważniejszym z nich jest wybór architektury. Producenci, którzy wybierają OS Microsoftu, decydują się na procesory x86. A te można dostać praktycznie tylko od Intela i AMD – z czego tylko ten pierwszy liczy się na rynku mobilnym. Ceny procesorów z rodziny Atom spadają, ale dalej są zauważalnie wyższe niż ceny tanich ARM-ów od takich firm jak Rockchip czy Mediatek.

google_chrome_os_20

Niską ceną wyróżniają się przede wszystkim Chromebooki, z systemem operacyjnym Chrome OS. Dotąd, kojarzone były wyłącznie z laptopami, ale wszystko może się zmienić za sprawą właśnie Rockchipa, który zaprezentował prototypowy tablet z własnym procesorem, na którym odpalony był właśnie Chrome OS. Rockchip RK3288 to czterordzeniowy układ z zegarem 1,8 GHz (ARM Cortex-A17) z układem graficznym Mali T-760.

Obecnie, większość Chromebooków wykorzystuje procesory Intela, ale są oczywiście wyjątki, gdy zastosowany jest właśnie układ rodziny ARM. Chromium OS, open-source’owy odpowiednik Chrome OS, w swoim kodzie zawiera linie, wskazujące na to, że być może wkrótce zobaczymy Chromebooka z Rockchipem. Czy będzie to tablet? Szczerze mówiąc – trudno mi sobie wyobrazić taki scenariusz. Chrome OS nie jest jeszcze gotowy na dotyk. Oczywiście pojawiają się wersje Chromebooków z panelem do obsługi palcem, ale jest to tylko dodatek dla myszki i klawiatury. Google jednak zaskakiwało nas niejednokrotnie, więc nie byłoby wielkim zaskoczeniem, gdybyśmy ujrzeli kolejne urządzenie z tej stajni w porażająco niskiej cenie.

źródło: softpedia

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona