Szybkie ustawienia w Androidzie 11: kolorowe przyciski i odtwarzacz muzyki

Specjaliści z forum XDA kontynuują rozbieranie deweloperskiej wersji Androida 11 na czynniki pierwsze. Tym razem dokopali się do nowości w belce powiadomień, gdzie sporo zmian czeka miejsce, w którym znajdują się przyciski szybkich ustawień.

Wygląd belki powiadomień w Androidzie prawdopodobnie zdążył już wszystkim okrzepnąć, a przez te kilka lat wręcz się przejeść. Prawdą jest, że od dłuższego czasu wiele ciekawego się tam nie działo. Rozwijamy belkę, na której widzimy przyciski szybkich ustawień i miejsce na powiadomienia – to wszystko. W najnowszej, jedenastej wersji Androida być może doświadczymy tam lekkiego powiewu świeżości, głównie za sprawą możliwości zmiany kolorów oraz zupełnie nowemu położeniu odtwarzacza muzycznego.

Reklama

Google udostępniło Android 11 Developer Preview 1. Co nowego w Androidzie 11?

Do tej pory przyciski szybkich ustawień najczęściej były jednokolorowe – w zależności od wersji systemu albo tego, co zrobił z nimi producent nakładki. Jeden kolor dla wyłączonej funkcji, drugi dla włączonej – to wszystko. Teraz może się to zmienić, ponieważ w systemie zaszyto opcję dowolnego ustawienia kolorów poszczególnych przełączników.

Co to oznacza w praktyce i jak zostanie zaimplementowane do finalnego systemu, trudno oceniać. Być może zmieni się coś w domyślnym motywie Androida, choć istnieje również możliwość, że w najnowszej wersji systemu zostaną wprowadzone motywy pozwalające na znacznie dalej idącą personalizację niż obecnie. To jednak wyłącznie spekulacje, choć  ja skłaniałbym się ku tej pierwszej wersji, gdzie producent telefonu ma po prostu więcej kolorów do wyboru.

fot. XDA Developers

Kolejną istotną zmianą ma szansę być zmiana miejsca, w którym znajduje się panel sterowania odtwarzaniem muzyki, gdy jedna z kompatybilnych aplikacji jest włączona. Do tej pory znajdował się on pod przyciskami szybkich ustawień, teraz ma zostać przeniesiony obok nich.

Według mnie, biorąc pod uwagę obecną szerokość telefonów, ma to sens. Gorzej, jeżeli ktoś zdecydował się na zakup na przykład Sony Xperii 5 z wąskim ekranem o proporcjach 21:9, wtedy jego obsługa może być nieco bardziej problematyczna.

fot. XDA Developers

Wizualne zmiany w systemie operacyjnym to coś, na co wielu użytkowników czeka z utęsknieniem. Wygląda na to, że w nowym Androidzie, ku uciesze sympatyków, będzie ich dość sporo.

Źródło: XDA Developers [1] [2]