Szybkie ładowanie dla mas – Qualcomm przedstawia standard Quick Charge 3+

Czasy, w których szybkie ładowanie baterii smartfona było dostępne wyłącznie dla urządzeń flagowych oraz mocnych średniaków powoli odchodzą w niepamięć. Ma o to zadbać technologia Qualcomm Quick Charge 3+.

Quick Charge 3+ dla tańszych urządzeń

Quick Charge to chyba najbardziej znana technologia szybkiego ładowania w smartfonach i innych urządzeniach elektronicznych. Korzysta z niej ponad 1000 modeli akcesoriów i sprzętów różnej maści na całym świecie. Qualcomm postanowił, że kolejna generacja tego rozwiązania nie powinna być zarezerwowana tylko dla telefonów o mocniejszej specyfikacji, dlatego ogłosił powstanie Quick Charge 3+.

To ciekawy zabieg, jeśli chodzi o nazewnictwo, bo przecież od lat mamy już do czynienia z Quick Charge 4 a nawet 4+Jednak zwłaszcza najnowsza odmiana tego standardu jest obsługiwana przez relatywnie niewielką liczbę urządzeń.

QC „na trójkę z plusem” będzie dostępny najpierw dla procesorów Snapdragon 765 oraz Snapdragon 765G, a następnie dla innych procesorów Snapdragon z różnych półek cenowych. Pierwszym smartfonem, który skorzysta z tego rozszerzenia, będzie Xiaomi Mi 10 Lite Zoom.

Przydatne usprawnienia

Co takiego wnosi QC 3+ względem QC 3? Na przykład szybsze ładowanie baterii i lepszą wydajność. Wliczamy w to takie fakty:

  • Jest w stanie naładować niektóre akumulatory do 50% w zaledwie 15 minut, co oznacza nawet 35-procentową poprawę szybkości i mniejsze nagrzewanie ogniwa (nawet o 9ºC).
  • Obsługuje standardowe kable USB-A/USB-C oraz akcesoria, które obsługują skalowalne napięcie ze skokiem 20 mV, co jest bardziej przystępne dla producentów i konsumentów (wliczamy w to także akcesoria dla Quick Charge 4).
  • Jest wstecznie kompatybilne z urządzeniami poprzedniej generacji, a nowsze urządzenia mogą współpracować z akcesoriami QC 3+.
  • Umożliwia producentom smartfonów skorzystanie z wyższej mocy ładowania bez zmian w konstrukcji wewnętrznej urządzeń.
  • Daje możliwość produkcji tańszych akcesoriów do obsługi szybkiego ładowania, eliminując potrzebę zastosowania zewnętrznych elementów takich jak zabezpieczenia antyprzepięciowe.

Jeśli chodzi o użytkowników, wprowadzenie rozszerzonego standardu szybkiego ładowania od Qualcomma sprowadzi się głównie do możliwości zakupienia akcesoriów ładujących smartfony w niższych cenach. Odczucie jeszcze lepszej wydajności ładowania pewnie nie będzie aż tak silne, ale tak czy siak – mamy do czynienia z usprawnieniem. Czekamy więc na pierwsze modele smartfonów z Quick Charge 3+.

 

źródło: Qualcomm