Sztuczna meduza, robotyczny delfin i cel ludzkości według AI

Internet Rzeczy potrafi z tygodnia na tydzień zaskakiwać pomysłami, na jakie wpadają naukowcy z różnych dziedzin. W ubiegłym tygodniu na oiot.pl pisaliśmy dla Was między innymi o robotycznym delfinie, sztucznej meduzie, która pływa szybciej niż prawdziwa oraz o tym, jaki jest cel ludzkości zdaniem Sztucznej Inteligencji.

Tydzień temu chciałem zwrócić Waszą uwagę na to, jak czternastolatek z Indii zaprzągł Sztuczną Inteligencję do walki z cyberprzemocą, na kosmiczne podboje NASA i SpaceX oraz dinozaury w rozszerzonej rzeczywistości.

W ciągu minionych siedmiu dni na łamach oiot.pl pojawiły się jednak kolejne tematy, które powinny Was zainteresować. Co ważne, choć mają pewien mianownik wspólny, to jednak są z zupełnie innej beczki. W tym tygodniu Sztuczna Inteligencja odpowiadała na egzystencjalne pytania dotyczące ludzkości, dinozaury w AR zastąpiły robotyczne delfiny i sztuczne meduzy, a Sony zaprezentowało klimatyzator wielkości smartfona.

Robotyczna fauna, czyli sztuczne delfiny i ultra szybkie meduzy

Tajemnicą nie jest, że wśród inżynierów specjalizujących się w robotyce, sporo uwagi poświęca się naturze. Żyjące gatunki mogą stanowić dla projektantów cenne wskazówki, jeżeli chodzi o planowanie swoich robotów.

Czasami jest tak, że natura jest inspiracją, a celem danego zespołu jest próba hiperrealistycznego odwzorowania naturalnie występującego gatunku. Jakiś przykład? Robotyczny delfin przygotowany przez Edge Innovations, który do złudzenia przypomina prawdziwego ssaka.

Zdarzają się jednak sytuację, kiedy celem nie jest naśladowanie przyrody, a zaczerpnięcie z niej pewnych rozwiązań i próba ich udoskonalenia.

Zespół naukowców z uniwersytetu stanu Karoliny Północnej oraz uniwersytetu Temple w Filadelfii zaprojektował robota inspirowanego meduzą, który potrafi poruszać się szybciej niż ich naturalne pierwowzory. Plastikowa konstrukcja nie wtopiłaby się w tłum morskich parzydełkowców, ale miękki robot stanowi przełom w zakresie przemieszczenia się robotów.

Elektryczność IoT, czyli przełączniki, listwy zasilające i pralko-suszarki

Robotyczne delfiny i sztuczne meduzy to temat interesujący, ale raczej nieprędko mamy szansę na zakup takich sprzętów w przeciętnym elektromarkecie.

Inaczej sprawy się mają w przypadku różnego rodzaju urządzeń pomocnych w budowie inteligentnego domu. Na przykład z pomocą Sonoff Basic RF R3 i przewodu zasilającego możemy stworzyć sterowany z pomocą smartfona i pilota radiowego przedmiot.

Podobny efekt możemy osiągnąć w sposób znacznie prostszy, choć mniej efektowny. Na przykład analogowy przedłużacz można zastąpić inteligentną listwą zasilającą, z pomocą której możemy odcinać zasilanie za pośrednictwem Asystenta Google.

Ale z pomocą Asystenta Google możemy nie tylko zdalnie uruchomić lampkę czy wyłączyć prąd płynący do konsoli. Jeżeli tylko chcecie, to wystarczy stosowna pralko-suszarka, aby uzyskać możliwość zdalnego uruchomienia prania za pomocą komendy głosowej.

Jaki jest cel ludzkości? Odpowiada Sztuczna Inteligencja

Zastanawiacie się czasem, jaki jest cel ludzkości? Pytania egzystencjalne męczą nas od setek lat, a przemyślenia na ten temat poskutkowały powstaniem wielu nurtów filozoficznych. A co ma do powiedzenia na ten temat Sztuczna Inteligencja?

Gadżet na lato, czyli klimatyzator Sony Reon Pocket

Niektóre sprzęty Internetu Rzeczy to po prostu znane wcześniej urządzenia wzbogacone o nowe funkcje – które, w zależności od preferencji, można uznać za przydatne lub nie.

Czasami jednak nowe gadżety wydają się być zupełnie abstrakcyjne – takie wrażenie sprawia na przykład Sony Reon Pocket, czyli inteligentny klimatyzator wielkości smartfona przeznaczony do… noszenia na karku. Dostępny do kupienia w Japonii!

Roboty do składania PlayStation 4

Atmosfera wokół PlayStation 5 robi się coraz gorętsza (przyda się Sony Reon Pocket?), ale nie możemy zapominać, że japoński producent nadal wytwarza poprzednią generacją konsol.

Mówi się na przykład o tym, że jedna z fabryk Sony w Tokio zatrudnia 32 roboty i kilku pracowników do składania konsoli PlayStation 4 w ledwie kilkadziesiąt sekund. Możemy tylko gdybać, że co najmniej część PlayStation 5 „wyjedzie” z podobnej taśmy produkcyjnej.

To nie wszystko – więcej na oiot.pl

W świecie IoT dzieje się na tyle dużo, że trudno byłoby zebrać wszystkie informacje w jednym wpisie. Wśród najciekawszych nowości nie sposób byłoby nie wspomnieć o samodzielnej sieci 5G Oppo w Wielkiej Brytanii, projekcie płynnej baterii czy inteligentnych drzwiach od Xiaomi.

Niemniej, jak zapewne się domyślacie, nie będę tutaj zbierał więcej informacji. Wszystkie podlinkowane wpisy (oraz inne, o których tutaj nie wspomniałem) znajdziecie na oiot.pl – zapraszam do zaglądania, jeśli interesuje Was tematyka IoT, Sztucznej Inteligencji, 5G i nie tylko.

A raczej po prostu: zapraszam do zaglądania! :)