(fot. pexels.com)

Sztuczna inteligencja potrafi już wykryć twarz poprawioną w Photoshopie

Photoshop, jak i wiele innych programów do obróbki grafiki rastrowej, to wspaniałe narzędzie pozwalające zauważalnie poprawić różne zdjęcia, jak i także urodę. Wystarczy dosłownie kilkanaście kliknięć wprawnego grafika, aby twarz na fotografii stała się zauważalnie ładniejsza. Wykrycie tak przerobionego zdjęcia właśnie stało się znacznie łatwiejsze. Wszystkim zajmie się sztuczna inteligencja.

Firma Adobe, której zawdzięczamy świetnego Photoshopa, pochwaliła się nowymi wynikami prac przeprowadzonych wraz z naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Udało im się opracować oprogramowanie wykorzystujące uczenie maszynowe do wykrywania zdjęć, które zawierają edytowaną wcześniej twarz.

Nie jest to pierwsze podejście Adobe do narzędzi, których zadaniem jest rozpoznawanie przerobionych zdjęć. Rok temu firma pochwaliła się oprogramowaniem, które wykrywa manipulacje fotograficzne. Narzędzie skupia się na trzech podejściach do manipulowania zdjęciami – spajanie, kopiowanie i usuwanie. Rozpoznaje ono wprowadzone zmiany i może pomóc w walce z fake newsami oraz różnego typu spreparowanymi materiałami umieszczonymi w internecie.

Sztuczna inteligencja rozpozna twarz, która przeszła kurację upiększającą

Oczywiście narzędzie powinno także wskazać zdjęcie, na którym twarz została po prostu przerobiona, niekoniecznie, aby wyglądać lepiej. Oprogramowanie wykrywa zmiany, które powstały po użyciu filtra Formowanie (wcześniejsza nazwa to Skraplanie) wbudowanego w Photoshopa. Wykorzystywany jest on często do regulacji kształtu i zmiany wyrazu twarzy.

W celu zapewnienia wysokiej skuteczności wykrywania wskazywania zdjęć, naukowcy nakarmili sieć neuronową bazą danych zawierającą zdjęcia przed i po użyciu filtra Formowanie. Uzyskany algorytm zapewnia prawidłowe wykrycia na poziomie aż 99%. Dla porównania, grupa osób zaproszonych do eksperymentu osiągnęła skuteczność na poziomie 53%.

(fot. The Verge)

Gdyby samo wykrycie zdjęcia okazało się niewystarczające, to narzędzie przygotowane przez Adobe może zasugerować zmiany, które mogą pozwolić na przywrócenie twarzy do oryginalnego wyglądu. Jednakże pod tym względem nie zawsze udaje się osiągnąć zadowalający rezultat, ale niewykluczone, że już niebawem i tutaj nastąpi spora poprawa.

Mimo opracowania skutecznego oprogramowania, Adobe nie ma aktualnie planów, aby udostępnić efekt prac jako komercyjny produkt. Mamy do czynienia z jednym z wielu wysiłków firmy, które mają zapewnić lepsze wykrywanie manipulacji obrazem, wideo i dźwiękiem. Niewykluczone jednak, że w przyszłości zobaczymy opisywane narzędzie jako jedną z funkcji Photoshopa lub jako oddzielny program.

źródło: Adobe, The Verge