Sztuczna inteligencja potrafi sama tworzyć memy. To czyste złoto

Memy są kwintesencją internetu. Sposób porozumiewania się za pomocą obrazków opatrzonych krótkim tekstem nie zmienił się zbytnio przez długie lata i najwyraźniej nigdzie się nie wybiera. Jednak dotąd memy tworzyli ludzie, a teraz może robić to za nas sztuczna inteligencja.

Reklama

Nowy gatunek memów

Jednym z najbardziej popularnych narzędzi do tworzenia memów jest serwis ImgFlip. W kilka sekund możemy stworzyć tam mem, który właśnie przyszedł nam do głowy. Na tej stronie internetowej zaczął pojawiać się całkiem nowy rodzaj obrazków – memy stworzone przez sztuczną inteligencję. 

Reklama

Pomysł jest wręcz genialny w swej prostocie. Generator, oparty na działaniu inteligentnych algorytmów został przeszkolony za pomocą milionów memów, które dzień w dzień pojawiają się w serwisie. Po wybraniu 48 najbardziej popularnych szablonów, można było „karmić” sztuczną inteligencję kolejnymi porcjami danych, dzięki czemu SI zaczęła rozpoznawać schematy, którymi rządzą się poszczególne opisy obrazków. Tak sztuczna inteligencja uczy się być zabawną.

Jak wyjaśnia ImgFlip,

„Podpisy są tworzone przez sztuczną sieć neuronową. Nic w generowanych tekstach nie jest zakodowane na stałe, z wyjątkiem ograniczenia ich do rozsądnej długości. Model wykorzystuje przewidywanie na poziomie znaków, dzięki czemu można wpływać na tworzone memy za pomocą prefiksu jednej litery lub innego znaku. (…) Uwaga, nie przeprowadzono filtrowania wulgaryzmów na danych treningowych, więc wygenerowane memy także mogą je zawierać.”

Sztuczna inteligencja ma absurdalne poczucie humoru

Znacznie bliższe prawdzie byłoby stwierdzenie, że SI nie ma poczucia humoru w ogóle, a stworzone przy jej pomocy memy to mniej lub bardziej losowe zlepki haseł. Jednak gdy spojrzeć na niektóre jej dzieła, nie sposób się nie uśmiechnąć lub nawet chwilę zadumać. Poniżej przedstawiam Wam tylko kilka z wygenerowanych na potrzeby tego artykułu memów.

Na koniec mój ulubiony, prawdziwa istota chaosu w algorytmach: wprowadza taką incepcję, której sam bym chyba w memie nie użył.

Tutaj znajdziecie informacje, jak dokładnie przebiegał proces tworzenia algorytmu ImgFlip. Memy stworzone spontanicznie przez sztuczną inteligencję wygenerujecie na tej stronie.

Miłej zabawy!

Tak bardzo emo: Sztuczna inteligencja pisze już lepsze teksty piosenek od My Chemical Romance

źródło: ImgFlip dzięki BGR

  1. Nie wiem jaki jest aktualny status prawny w USA, ale swego czasu była spora dyskusja odnośnie tego jak do ludzi dzwoniły boty (najczęściej z ofertą przedłużenia ubezpieczenia bo to chyba najbardziej generyczny rodzaj rozmowy). Ponieważ za sprawą rozwoju technologii jest już ciężko odróżnić na pierwszy rzut ucha (w Polsce na szczęście łatwo) czy to prawdziwy człowiek czy automat, więc osoby do których dzwoniono pytały wprost czy dzwoni automat czy człowiek. Z odpowiedzi można było wnioskować, iż dzwoni bot ponieważ usilnie sprowadzał rozmowę na inny temat, nie mniej robił to w bardzo ludzki sposób. Dyskusja dotyczyła tego czy bot powinien przyznać się do tego czy jest botem czy nie. Ponieważ był brak regulacji więc twórcy wyszli z założenia, że przydać się nie przyzna, ale też nie skłamie.

    Pojawia się też dużo wiadomości na temat tego, że pewne typy artykułów również będą czy już nawet są tworzone przez boty (np. wiadomości sportowe, pogoda itp.). Pytanie kiedy zaczną również bardziej rozbudowane teksty i czy będziemy o tym wiedzieć?

    1. A potem takie boty będą pisały same komentarze takie jak te dwa… Potem zaczną żyć wśród nas… Nawet widziałem taki film, choć chyba książka (jak to u Philipa K. Dicka) jest lepsza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama