Aż dziw, że ten system jeszcze nie jest martwy - Jolla udostępnia Sailfish 3 | Tabletowo.pl

Aż dziw, że ten system jeszcze nie jest martwy – Jolla udostępnia Sailfish 3

Dołącz do dyskusji 0

Wielu próbowało złamać dominację Androida i iOS, ale do tej pory nikomu się nie udało tego dokonać. Niektórzy jednak na przekór wszystkiemu rozwijają własne systemy operacyjne. Jedną z takich firm jest fińska Jolla, która robi to już od kilku lat, a dziś poinformowała o udostępnieniu Sailfish 3.

Producent próbował swoich sił zarówno na rynku smartfonów, jak i tabletów, ale jego wysiłki zakończyły się sromotną porażką. Mimo to nie poddał się i nadal rozwija swój autorski system operacyjny, Sailfish. Prawdopodobnie byłby on już dawno martwy, gdyby nie nawiązano partnerstwa z Sony, dzięki któremu OS ten można wgrać na urządzenia Japończyków. Co jednak ciekawe, nie za darmo – za możliwość tę zainteresowani muszą zapłacić 49,90 euro, tj. równowartość ~215 złotych.

Brawo, Jolla. Sailfish OS jest już dostępny na Sony Xperia X, ale za zaszczyt pobrania go trzeba zapłacić ponad 200 zł

Pod koniec lutego 2018 roku Jolla zaprezentowała Sailfish 3. Planowano go udostępnić w sierpniu, ale z niewiadomych powodów zrobiono to dopiero teraz, na początku listopada. Producent mocno akcentuje fakt, że wydanie to nosi nazwę po Parku Narodowym Lemmenjoki, który (jak podaje Wikipedia) jest największym parkiem narodowym w Finlandii.

Jolla informuje, że proces udostępniania Sailfish 3 podzielono na etapy – w pierwszej kolejności otrzymają go uczestnicy programu wcześniejszego dostępu, natomiast w ciągu kilku najbliższych tygodni wszyscy pozostali użytkownicy. Producent od razu też zapowiedział, że na początku grudnia 2018 roku wydana zostanie wersja 3.0.1.

Jeśli chodzi o nowości, jakie przynosi Sailfish 3, to Jolla wymienia m.in. możliwość ściągnięcia z góry belki z szybkimi ustawieniami i skrótami na każdym poziomie, odświeżony interfejs, szyfrowanie danych na karcie pamięci (szyfrowanie plików w pamięci wewnętrznej urządzenia zostanie dodane później), nowe gesty na klawiaturze, wsparcie dla USB OTG i możliwość przejrzenia zdjęć z aparatu bez konieczności odblokowywania smartfona.

Sailfish 3 (fot. Jolla)

Jolla zapewnia również, że zoptymalizowano cały system i przepisano sposób, w jaki uruchamiają się aplikacje i ładowany jest podgląd. Po udostępnieniu kolejnych aktualizacji wydajność w tej kwestii ma się zwiększyć aż o 50%.

Przy okazji Jolla poinformowała też, że w przyszłym tygodniu, a dokładniej 8 listopada 2018 roku, Sailfish X będą mogli pobrać właściciele kolejnych smartfonów Sony: Xperii XA2, Xperii XA2 Ultra i Xperii XA2 Plus. System ten można zakupić w >sklepie internetowym producenta<.

fot. Jolla

Źródło: Jolla

oiot.pl, czyli wszystko co chciałbyś wiedzieć o Internecie Rzeczy
– nowy serwis Tabletowo o Internecie Rzeczy. Sprawdź!

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona