Sailfish 3 (fot. Jolla)

Aż dziw, że ten system jeszcze nie jest martwy – Jolla udostępnia Sailfish 3

Wielu próbowało złamać dominację Androida i iOS, ale do tej pory nikomu się nie udało tego dokonać. Niektórzy jednak na przekór wszystkiemu rozwijają własne systemy operacyjne. Jedną z takich firm jest fińska Jolla, która robi to już od kilku lat, a dziś poinformowała o udostępnieniu Sailfish 3.

Producent próbował swoich sił zarówno na rynku smartfonów, jak i tabletów, ale jego wysiłki zakończyły się sromotną porażką. Mimo to nie poddał się i nadal rozwija swój autorski system operacyjny, Sailfish. Prawdopodobnie byłby on już dawno martwy, gdyby nie nawiązano partnerstwa z Sony, dzięki któremu OS ten można wgrać na urządzenia Japończyków. Co jednak ciekawe, nie za darmo – za możliwość tę zainteresowani muszą zapłacić 49,90 euro, tj. równowartość ~215 złotych.

Reklama

https://www.tabletowo.pl/2017/10/12/jolla-sailfish-x-za-200-zl/

Pod koniec lutego 2018 roku Jolla zaprezentowała Sailfish 3. Planowano go udostępnić w sierpniu, ale z niewiadomych powodów zrobiono to dopiero teraz, na początku listopada. Producent mocno akcentuje fakt, że wydanie to nosi nazwę po Parku Narodowym Lemmenjoki, który (jak podaje Wikipedia) jest największym parkiem narodowym w Finlandii.

Jolla informuje, że proces udostępniania Sailfish 3 podzielono na etapy – w pierwszej kolejności otrzymają go uczestnicy programu wcześniejszego dostępu, natomiast w ciągu kilku najbliższych tygodni wszyscy pozostali użytkownicy. Producent od razu też zapowiedział, że na początku grudnia 2018 roku wydana zostanie wersja 3.0.1.

Jeśli chodzi o nowości, jakie przynosi Sailfish 3, to Jolla wymienia m.in. możliwość ściągnięcia z góry belki z szybkimi ustawieniami i skrótami na każdym poziomie, odświeżony interfejs, szyfrowanie danych na karcie pamięci (szyfrowanie plików w pamięci wewnętrznej urządzenia zostanie dodane później), nowe gesty na klawiaturze, wsparcie dla USB OTG i możliwość przejrzenia zdjęć z aparatu bez konieczności odblokowywania smartfona.

Sailfish 3 (fot. Jolla)

Jolla zapewnia również, że zoptymalizowano cały system i przepisano sposób, w jaki uruchamiają się aplikacje i ładowany jest podgląd. Po udostępnieniu kolejnych aktualizacji wydajność w tej kwestii ma się zwiększyć aż o 50%.

Przy okazji Jolla poinformowała też, że w przyszłym tygodniu, a dokładniej 8 listopada 2018 roku, Sailfish X będą mogli pobrać właściciele kolejnych smartfonów Sony: Xperii XA2, Xperii XA2 Ultra i Xperii XA2 Plus. System ten można zakupić w >sklepie internetowym producenta<.

fot. Jolla

Źródło: Jolla