Surface Pro 3 wciąż sprzedaje się "znakomicie" 16

Surface Pro 3 wciąż sprzedaje się „znakomicie”

Ostatnio roi się od przecieków na temat linii tabletów Surface. Jedni mówią, że wkrótce (na BUILD 2015) zobaczymy dwa modele – 12 i 14 cali z procesorami Core M lub Atomem oraz Core i5/i7. Inni twierdzą, że z premierą Microsoft poczeka do debiutu oficjalnej wersji Windowsa 10.

Trzeba pamiętać, że Microsoft do sprawy podchodzi biznesowo, a linia Surface wreszcie przestała przynosić straty. Każdy produkt ma swój cykl życia i zdaje się, że Surface Pro 3 wcale nie złapał jeszcze zadyszki. Jeden z zachodnich serwisów zbadał temat i dowiedział się, że w wielu lokalizacjach model ten sprzedaje się dobrze jak nigdy – nawet lepiej niż w miesiącu debiutu. W tym przypadku, jedynym rozsądnym wyjściem dla firmy jest utrzymanie go na rynku. Starszy procesor, sprawdzona konstrukcja i nadal wysoka cena – dzięki rezygnacji z wymiany  procesora na nowszy Microsoft może liczyć na dużo większe marże, bo wyprodukowanie SP3 w roku 2015 jest z pewnością tańsze niż rok wcześniej.

surface-pro-3

The Microsoft Store in Los Angeles says they are selling more Surface Pro 3 units than they were the month of its release and that sales are incredible

Wszystko wskazuje zatem na to, że następce trzeciej generacji zobaczymy nie wcześniej niż w trzecim kwartale tego roku. Otwartym pytniem pozostaje jednak na jaki procesor zdecyduje się Microsoft. We wrześniu Core M (Broadwell 14 nm) będzie miał już rok, a czipy i5/i7 (Broadwell-U) około dziewięciu miesięcy. W tym terminie ma być też dostępna kolejna generacja procesorów Intela, czyli Skylake. Wydawałoby się bardzo nierozsądne, gdyby firma z Redmond zdecydowała się na „stare” procesory w przeddzień premiery szóstej generacji Core. Z drugiej strony, warto pamiętać, że SP3 dostał ten sam wysłużony procesor co SP2 i nie przeszkodziło mu to w osiągnięciu dużego rynkowego sukcesu. Gdybym to ja miał obstawiać – postawiłbym na sierpniowo-wrześniową premierę Surface Pro 4 z Windowsem 10 i procesorem Broadwell-U.

I think the Surface Pro 3 has become more popular over the past three or four months because the word-of mouth is so good

Microsoft może jednak zaskoczyć wszystkich wypuszczając w międzyczasie następcę Surface 2, wyposażonego w procesor Intel Atom x5 lub x7. To byłby bardzo dobry ruch. Użytkownicy dostaliby kolejne urządzenie z tej linii, bez konieczności czekania prawie 1,5 roku na następny model. Powiększenie portfolio o tańszą, ale bardzo funkcjonalną, wersję tabletu Surface mogłoby okazać się strzałem w dziesiątkę. Jeśli w cenie 450 dolarów (cenie Surface 2) udałoby się zmieścić sprzęt z solidnym Atomem, rysikiem, wykonany w solidnej magnezowej obudowie – moglibyśmy spodziewać się sukcesu większego niż ten związany ze sprzedażą Pro 3.

gfs, dzięki za linka!