Surface Phone istnieje, aczkolwiek może zadebiutować najwcześniej dopiero za rok 14

Surface Phone istnieje, aczkolwiek może zadebiutować najwcześniej dopiero za rok

Co prawda Microsoft definitywnie zrezygnował z utrzymywaniu przy życiu marki Lumia, ale nie ma zamiaru całkowicie wycofywać się z rynku urządzeń mobilnych. Niedawno nawet Satya Nadella zapowiedział, że wrócą na niego, ale pod warunkiem, że będą mieli do zaoferowania naprawdę unikalną propozycję. Oczywiście wszyscy uważają za nią Surface Phone’a. Jego temat wraca co jakiś czas, jednak tym razem najnowsze informacje pochodzą z – rzekomo – zaufanych źródeł, a więc powinny być wiarygodne.

„Pomysłów” na Surface Phone jest całe mnóstwo, lecz największą popularnością cieszy się ten, zakładający, że na smartfonie zostanie zainstalowany „pełny” Windows 10. Cóż, w rzeczywistości są na to znikome szanse, aczkolwiek Microsoft podobno ma w zanadrzu specjalne rozwiązanie, pozwalające – w dużym uproszczeniu – uruchamiać aplikacje, pisane na procesory x86 na układach, wykorzystujących architekturę ARM.

Co ciekawe, na pierwszych prototypach Surface Phone można już instalować takie programy, lecz nie da się ich uruchomić bezpośrednio na nich. Emulacja działa dopiero wtedy, gdy wykorzysta się tryb Continuum. Co więcej, można to zrobić tylko w przypadku egzemplarzy z 6GB RAM – te, z 4GB RAM sobie z tym nie radzą.

Możliwe więc, że Microsoft przygotowuje co najmniej dwie wersje Surface Phone: jedną, przeznaczoną dla klientów biznesowych i drugą, dla klientów indywidualnych. Obie jednak podobno napędzane są przez procesor Qualcomm Snapdragon 835 i mają 5,5-calowe wyświetlacze o rozdzielczości QHD (1440×2560) oraz 64-bitowego Windowsa 10 Mobile.

Data premiery Surface Phone wciąż jest przesuwana, aczkolwiek teraz mówi się, że smartfon zadebiutuje najwcześniej dopiero pod koniec 2017 roku i na pewno po upublicznieniu aktualizacji Redstone 3. Produkcją urządzeń ma rzekomo zająć się Pegatron, z którego fabryk wychodzi już m.in. Surface Studio. Chińczycy podobno nawet są już gotowi, aby wyprodukować pierwszą, testową partię tego sprzętu.

*Na grafice wyróżniającej jeden z wielu konceptów, przedstawiających, jak może wyglądać Surface Phone

Źródło: CTEE przez PatentlyMobile, Nokiapoweruser