dav

Rysik z dotykowym wyświetlaczem? Microsoft ma nowy pomysł na Surface Pen

Śmiem twierdzić, że urządzenia z linii Surface są jednymi z najlepszych z Windowsem. Zapewniają w końcu atrakcyjne wzornictwo, świetną jakość wykonania i wysoką wydajność. Do tego dochodzą warte uwagi funkcje i akcesoria, jak przykładowo Surface Pen. Co byście powiedzieli, gdyby ten rysik otrzymał dotykowy wyświetlacz?

Dotykowy wyświetlacz w rysiku, a po co to komu?

Rysik Surface Pen przeszedł już kilka ważnych usprawnień, stając się jeszcze lepszym kompanem urządzeń Microsoftu. Największe wprowadzono w 2017 roku, gdy zwiększona została czułość na nacisk i dodano wykrywanie nachylenia względem powierzchni ekranu, zachowując tradycyjne już opcje wymiennych końcówek.

(fot. FPO)

Microsoft, mimo wdrożenia wspomnianych licznych usprawnień, wciąż poszukuje nowych sposobów mogących pozytywnie wpłynąć na rozwój rysika. Jeden z nich został przedstawiony w patencie opisującym możliwość dodania dotykowego ekranu.

Dotykowy ekran wbudowany w Surface Pen miałby zapewniać szybki dostęp do wybranych funkcji. Wyświetlana treść byłaby dostosowana do aktualnie uruchomionej aplikacji, podobnie jak w pasku Touch Bar stosowanym w nowych MacBookach Pro. Przykładowo, jeśli korzystamy z przeglądarki internetowej, to widzimy skróty często odwiedzanych stron. Z kolei podczas używania programu graficznego pojawiają się opcje wyboru pędzla, koloru czy dostosowywanie grubości.

(fot. FPO)

Co ciekawe, na treść widoczną w Surface Pen miałoby mieć wpływ wiele czynników, nie tylko uruchomiona aplikacja. Z patentu Microsoftu wynika, że rysik brałby pod uwagę również sposób trzymania czy odległość od głównego urządzenia. W końcu innych opcji możemy potrzebować, gdy piszemy po wyświetlaczu, a innych gdy stoimy dwa metry obok. Przy większej odległości Surface Pen mógłby okazać się przydatnym dodatkiem do sterowania prezentacją w PowerPoint lub odtwarzaną muzyką w Spotify.

Pomysł ciekawy, ale niepozbawiony wad

Trzeba przyznać, że całość brzmi interesująco, ale mamy do czynienia tylko z patentem. Owszem, Microsoft może go wdrożyć i niebawem zobaczymy Surface Pen z dotykowym wyświetlaczem. Nie jest to jednak pewne, bowiem jak to bywa z licznymi patentami, całość może skończyć się wyłącznie na grafikach. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że pomysł z dotykowym wyświetlaczem ma wady, a główną jest negatywny wpływ na czas pracy na akumulatorze.

Polecamy także:

Recenzja Microsoft Surface Pro 6 – lepszy niż lepszy

źródło: Softpedia, FPO