Surface 4 – czekam na Mobile PC

Surface RT wyprodukowano w kilku milionach sztuk, co spowodowało powstanie prawie miliarda dolarów straty w jednym z kwartałów, z uwagi na zalegające w magazynach egzemplarze. Surface 2 był trochę szybszy, miał lepszy wyświetlacz, ale dalej napędzał go skazany na porażkę Windows RT. Surface 3 to przejście na architekturę x86 i intelowskie procesory Atom. Pojawiła się nawet wersja z modemem LTE (początkowo tylko dla amerykańskiej sieci AT&T).

Przejście na x86 pozwalające na uruchamianie aplikacji desktopowych nie okazało się jednak zbawienne dla podstawowej linii Surface. Urządzenie, z uwagi na zastosowanie Atoma i pamięci eMMC było dość wolne, a niezintegrowany modem LTE powodował zauważalnie większe zużycie baterii. Surface 3 to był mniejszy, słabszy, tańszy i po prostu gorszy brat Surface Pro 3. Microsoft zrozumiał, że każda z linii produktowych musi wnosić jakąś wartość dodaną i postanowił zawiesić bazową linię Surface na kołkach. Czasowo? Coraz więcej informacji może wskazywać, że tak.

Pisałem niedawno o tym co sądzę o informacji, że Microsoft zdecydował się na stworzenie Windowsa 10 dla ARM64 z wbudowanym emulatorem, pozwalającym na uruchamianie aplikacji desktopowych, pisanych i kompilowanych dla x86. Szef Windowsa, Terry Myerson, jasno powiedział, że system ten jest (na razie?) dedykowany dla hybryd i laptopów, a nie smartfonów. Linia Surface powstała po to, żeby wskazywać drogę rozwoju urządzeń z Windows. Wprowadzenie W10 dla ARM wydaje się znakomitą okazją do pokazania urządzenia z Qualcommem Snapdragonem 835, modemem LTE i wbudowanym GPS. W naturalny sposób, takim urządzeniem powinien być Surface 4, czyli konsumencka hybryda klasy premium, w rozsądnej cenie. W czasach gdy linia Pro i Book idzie w stronę klienta korporacyjnego (pełne USB, korporacyjne opcje szyfrowania, przywracania systemu z obrazów, itd…), pojawia się miejsce dla urządzenia czysto konsumenckiego, które nie będzie musiało się przejmować wsteczną kompatybilnością z oprogramowaniem czy akcesoriami (takimi jak stacje dokujące, pamięci USB czy ładowarki).

Czego ja bym oczekiwał po Surface 4? Pełnej mobilności. Zdefiniowania czym ma być Mobile PC.

Na papierze wszystko wygląda bardzo obiecująco. Jest jednak jeden problem. Szef Surface, Panos Panay, podkreśla, że Surface istnieje po to, żeby definiować nowe kategorie. Surface 4 byłby niemal tą samą kategorią co SP4 i nadchodzący wolnymi krokami Pro 5. Patrząc na ostatnie decyzje dotyczące tej marki, Microsoft i zespół stawiają na prawdziwe innowacje – wystarczy zobaczyć Studio czy Dial. Surface 4 byłby po prostu bardziej mobilną wersją Pro 4. Ale czy to zaspokoiłoby ambicje Surface teamu? Wydaje mi się, że nie. Jestem jednak niemal pewny, że wkrótce zobaczymy co Microsoft ma nam do pokazania w kwestii własnego sprzętu z Windows 10 on ARM64. Pytanie tylko brzmi, czy firma wybierze łatwiejszą czy trudną drogę?

Bardzo chciałbym zamienić swojego SP3 na coś bardziej mobilnego, coś co opisałem powyżej. Ale jeszcze bardziej bym chciał po raz kolejny być zaskoczony przez Panosa Panaya na następnej konferencji Surface. Może jakieś urządzenie 3 w 1?

Exit mobile version