Sukces! Wymagana kwota do wyprodukowania smartfona z „prawdziwym Linuxem” została zebrana | Tabletowo.pl

Sukces! Wymagana kwota do wyprodukowania smartfona z „prawdziwym Linuxem” została zebrana

Dołącz do dyskusji 0

Choć początkowo projektowi nie wróżono sukcesu, to o zbiórce na produkcję smartfona Librem 5 informowaliśmy Was na bieżąco. I myślę, że było warto wierzyć w powodzenie tego pomysłu – bo ostatecznie udało się!

Zrzutka na wyprodukowanie super-bezpiecznego smartfona z Linuxem zakończyła się powodzeniem. Firmie Purism udało się zebrać półtora miliona dolarów, choć jeszcze nie powinniśmy mówić o końcu akcji. Dlaczego? Planowo zbiórka miała trwać do 22 października i to właśnie tego dnia się ona oficjalnie zakończy.

Oznacza to, że Purism nadal zbiera dodatkowe środki, natomiast dla zainteresowanych to po prostu szansa na zamówienie własnego egzemplarza – wystarczy, że klient przeleje na konto firmy 599 dolarów amerykańskich, a na początku 2019 roku dostanie swój smartfon. Przynajmniej taki jest plan.

A co dostanie za tę kwotę? Librem 5 ma mieć wyświetlacz o przekątnej 5 cali, procesor i.MX8 z grafiką Vivante oraz 3 GB RAM. Na pliki użytkownika przewiduje się 32 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozszerzenia przy pomocy karty microSD. Nie powinno też zabraknąć 3,5 mm wejścia słuchawkowego oraz dwóch aparatów – po jednym na przodzie i tyle. Specyfikacja na dziś niestety nie robi żadnego wrażenia, a pamiętajmy, że smartfon pojawi się na rynku dopiero na początku 2019 roku.

Render telefonu Librem 5 z KDE Plasma (fot. kde.org)

Librem 5 od momentu wyjęcia go z pudełka ma pracować pod kontrolą PureOS – jest to jedna z dystrybucji Linuxa, która współpracuje ze środowiskiem graficznym GNOME. Oczywiście użytkownik będzie mógł swobodnie zainstalować inny system operacyjny z inną nakładką graficzną.

Kojarzycie Samsung DeX? Albo Microsoft Continuum? Są to akcesoria i tryby pracy, które zamieniają smartfon w niemalże pełnoprawny komputer osobisty. W przypadku Librem 5 też pojawi się taka możliwość i to nawet w lepszej formie, bowiem prawdopodobnie będzie można uruchamiać programy, które zostały stworzone z myślą o komputerach. Trzeba przyznać – da to ogromne możliwości i bez wątpienia zwiększy produktywność.

Do tego momentu firmie udało się zebrać milion i 550 tysięcy dolarów, a do końca zbiórki pozostało jeszcze 13 dni.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Z odrobiną szczęścia “prawdziwy Linux” na smartfony może być strzałem w dziesiątkę

Źródło: puri.sm, OMGubuntu

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona