Huawei logo

Stany Zjednoczone mogą dać Huawei więcej czasu na zakupy od amerykańskich firm

Wojna Handlowa między Chinami a Stanami Zjednoczonymi trwa już jakiś czas. Z perspektywy obserwatora określiłbym ją mianem wielkiej paraboli, gdzie każdy skok linii ku górze to eskalacja napięć, a spadek to chwilowa normalizacja relacji. Jeśli serwis źródłowy nie jest w błędzie, to właśnie wchodzimy w fazę chwilowego załagodzenia relacji między dwoma super mocarstwami.

Jak poinformowała Agencja Reuters, jest wielce prawdopodobnym, że Departament Handlu Stanów Zjednoczonych przedłuży chińskiemu Huaweiowi możliwość zakupu materiałów eksploatacyjnych o kolejne 90 dni. Chińczycy wciąż muszą polegać na dostawach kilku technologii, za którymi stoi amerykański kapitał, dlatego też, mając na uwadze utrzymanie ciągłości dostaw, taka deklaracja jest dla firmy niezwykle cenna.

Kolejne napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Huawei. Tym razem poszło o licencje

Obecnie obowiązująca umowa wygasa już jutro, 19 sierpnia. Gdyby administracja Stanów Zjednoczonych nie zdecydowała się na przedłużenie okienka handlowego, to amerykańscy przedsiębiorcy niejako z urzędu nie mogliby handlować z Huawei, co oznaczałoby spore komplikacje dla wszystkich stron. Chińczycy zostaliby bez szeregu ważnych podzespołów lub licencji, a amerykańscy przedsiębiorcy musieliby pogodzić się ze spadkiem przychodów.

Źródła Reuters spekulują, jakoby sytuacja związana z przyznaniem rzeczonej licencji stała się jedną z kluczowych kart przetargowych w negocjacjach między Pekinem a Waszyngtonem. Mówi się, jakoby prezydent Donald Trump miał rozmawiać ze swoim chińskim odpowiednikiem, Chinem Xi Jinpingiem w ten weekend. Jednym z głównych tematów ma być przyszłość Huawei i wszystkich sankcji, które wciąż wiszą nad firmą.

Recenzja P30 Pro po miesiącu – wszyscy skupiają się na aparacie… a co z resztą?

Taka deklaracja to świetny prognostyk na przyszłość, jednak wszystkim fanom Huawei radziłbym wstrzymać się ze świętowaniem. W sporze między Stanami a Państwem Środka już nie raz mieliśmy kilka dramatycznych zwrotów akcji. Bezpieczniej będzie poczekać do poniedziałku, kiedy to wszystkie decyzje powinny zostać oficjalnie ogłoszone światu. Obecnie mówimy o prawdopodobnym biegu wydarzeń, jednak ten wciąż opiera się na plotkach. Wiarygodnych i z dobrego źródła, ale jednak plotkach.

źródło: Reuters