Ty na zakupy, samochód pod ładowarkę. Greenway uruchomił stację ładowania w Galerii Bronowice

Skoro proces ładowania samochodów elektrycznych najczęściej trwa dłużej, aniżeli standardowe tankowanie, wypadałoby jakoś ten czas kierowcy zagospodarować. Widok ładowarek w galeriach handlowych nie jest więc już żadnym zaskoczeniem, a do grona tych, które wspierają jeżdżących „elektrykami” dołączyła właśnie krakowska Galeria Bronowice, instalując na swoim terenie ładowarkę sieci Greenway.

Koncepcję na to, jak umilić czas kierowcom czekającym na naładowanie akumulatorów przedstawiła jakiś czas temu Tesla. Marka Elona Muska chciałaby, aby korzystający z Superchargerów mieli międzyczasie możliwość zjedzenia posiłku czy skorzystania z toalety tak, jak ma to miejsce na obecnie znanych nam stacjach paliw. Z kolei ładowarki na swoich parkingach umieszcza Lidl, zachęcając tym samym podróżujących samochodami elektrycznymi do korzystania z oferty marketu.

Uruchomiona 5 grudnia na terenie krakowskiej galerii stacja to pierwszy w województwie małopolskim punkt marki Greenway. Jak zapewniają przedstawiciele centrum handlowego umożliwia ona ładowanie jednocześnie dwóch pojazdów. Pierwszy z nich dzięki zastosowaniu prądu stałego może być „tankowany” z mocą do 50 kW, z kolei drugi, ładowany prądem zmiennym, z mocą do 43 kW.

To oznacza, że baterie o pojemności 20-40 kWh mogą zostać naładowane do 80% w ciągu średnio 10-20 minut. A to powinno pozwolić kierowcy na swobodne pokonanie kolejnych (przynajmniej) 100 kilometrów bez obaw o to, że na przed dotarciem do celu zabraknie mu prądu. Dzięki użyciu trzech najpopularniejszych złączy: CHAdeMO, CCS oraz AC Type 2, nie powinno być również problemu z kompatybilnością ładowarki.

Greenway ma dość okazałe plany na rozwój sieci elektrycznych stacji paliw. Jak informuje Rafał Czyżewski z Greenway Infrastructure Poland uruchomiony w Galerii Bronowice punkt jest 19 należącym do firmy. Do końca roku sieć ma liczyć już 30 ładowarek, z kolei do 2020 roku ma ich być w naszym kraju 200. Przez najbliższych kilka miesięcy kierowcy będą mogli korzystać z nich bezpłatnie. Później będzie do tego niezbędna karta dostępowa wydawana przez operatora.

Źródło: informacja prasowa