Środy z AppStore: Procreate

Tablet to urządzenie służące do tworzenia grafiki i cyfrowego rysowania. Apple reklamuje swojego iPada właśnie jako tablet, jednak brak obsługi za pomocą rysika i wielopoziomowego nacisku ekranu przekreśla go dla wielu artystów. Czy aby na pewno? Czy za pomocą palca nie można namalować własnej Mona Lisy? Okazuje się można, a posłuży nam do tego najlepsza aplikacja do rysowania w AppStore – Procreate.

Aplikacja: Procreate
Uniwersalna: Nie
Autor: Savage Interactive Pty Ltd
Cena: 4.99$
Link: klik

—————

Procreate to aplikacja służąca do rysowania za pomocą palca. Jej użytkownik otrzymuje dostęp do wielu profesjonalnych narzędzi i opcji, które pozwolą mu na przelanie na wirtualne płótno nawet najdzikszych wytworów swojej wyobraźni. Aplikacja oferuje nie tylko spory zestaw pędzli o różnych kształtach i grubości, ale także możliwość pracy na warstwach.

Projekt

Interfejs Procreate jest prosty, intuicyjny i bardzo funkcjonalny. Wszystkie opcje znajdują się dokładnie tam, gdzie byśmy ich oczekiwali, podobnie jak narzędzia i ustawienia poszczególnych warstw. Rozmiar i przeźroczystość pędzla można zdefiniować za pomocą suwaków, a narzędzie wybrać dotykając odpowiedniej ikony w górnej części ekranu.

Narzędzia i operacje na warstwach

Procreate oferuje podstawowy zestaw narzędzi, z którymi od dawien dawna zna się każdy z nas. Są to pędzel, próbnik kolorów, gumka, palec służący do rozmywania danego fragmentu obrazu oraz przyciski Undo i Redo, przechowujące historię nawet 100 ruchów.

Pędzel domyślnie wyposażono w 8 bardzo dobrych wzorów. Jeden z nich imituje dym, inny drogę mleczną lub śnieg, a jeszcze inny – ślad pędzla na szczotkowanej stali. Jednak na tym nie koniec, jeżeli komuś nie wystarcza domyślne 8 wzorów, otrzymuje możliwość stworzenia własnego i pełnej edycji jego właściwości. To gratka dla każdego profesjonalisty i rarytas wśród mobilnych aplikacji służących do rysowania.

Procreate pozwala na stworzenie maksymalnie 16 warstw. Jeżeli ktoś kiedykolwiek miał kontakt z Photoshopem lub Illustratorem wie, że to mało, jednak, biorąc pod uwagę fakt, że Procreate to aplikacja napisana na tablet, wystarczy do stworzenia całkiem przyzwoitego malunku.

Stworzone warstwy możemy duplikować, usuwać, czyścić, zmieniać ich kolejność, kształt i przeźroczystość, a także wypełniać kolorem. To bardzo dużo opcji, które z ogromnym zadowoleniem ujrzałem w Procreate. W aplikacji SketchBook, najpopularniejszym programie do rysowania w AppStore, na próżno szukać takich funkcji. Punkt dla Procreate!

Rysowanie i precyzja

Precyzję rysowania zapewni powiększenie używające funkcji „pinch to zoom”. Pozwala ono na rysowanie szczegółów w zbliżeniu wynoszącym 3200%. Imponujące, nie sądzicie? Tak duży zoom pozwala na usuwanie nawet pojedynczych niechcianych pikseli i sprawia, że użytkownik zaczyna się zastanawiać, czy rysik rzeczywiście jest potrzebny do bardzo dobrego, dokładnego rysowania.
Wystarczy rozsunąć dwa palce na ekranie iPada, aby uzyskać dostęp do ogromnego powiększenia. Dzięki niemu detale takie jak źrenice oczu lub cienie na włosach nie stanowią problemu.

Pozostałe opcje

Po skończeniu rysunku można obrócić go pionowo i poziomo lub wstawić zdjęcie z galerii jako tło. Opcję wysłania za pomocą wiadomości e-mail znajdziemy na ekranie głównym, gdzie wszystkie nasze dotychczasowe projekty, z zapisanym stanem pracy nad nimi, znajdziemy w formie miniatur ułożonych w szeregu. To bardzo estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, jego obsługa nie sprawi problemu nawet początkującym artystom.

Werdykt Sędziego

Procreate uwalnia wyobraźnię i to ona jest jedynym ograniczeniem użytkownika tej aplikacji. Spory zestaw narzędzi oraz możliwość pracy na maksymalnie 16 warstwach sprawiają, że Procreate nie tylko wyróżnia się spośród innych tego typu programów w AppStore, ale także spełnia swoje zadanie – nie byłbym zdziwiony widząc artystę, który, z braku płótna lub ulubionego tabletu graficznego, szkicuje zachód słońca w parku właśnie na iPadzie, używając do tego Procreate.

Cena 4.99$ może wydawać się wysoka, jednak płacicie za jakość. Ja od pierwszych chwil użytkowania dosłownie zakochałem się w tej aplikacji, jej niezawodności i możliwościach, jakie daje. Wierzę, że Wy również poczujecie do niej sympatię i szybko zamaże w Was początkowe negatywne wrażenie spowodowane wysoką ceną, jaką przyjdzie zapłacić za Procreate.

Twórzmy!

Galeria