smartfon iPhone 11 smartphone
W czarnej wersji wygląda całkiem atrakcyjnie.

Spadła sprzedaż smartfonów premium, ale Apple i tak #król

Jak wynika z danych udostępnionych przez Counterpoint, sprzedaż smartfonów premium (tj. kosztujących ponad 400 dolarów) w pierwszym kwartale 2020 roku była zauważalnie niższa niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Niezmiennie jednak Apple króluje w tym segmencie.

Sprzedaż smartfonów premium w pierwszym kwartale 2020 roku

Jak podaje Counterpoint, w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2020 roku na całym świecie sprzedano aż o 13% mniej smartfonów premium niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku. Spadek badacze zrzucają na karb globalnej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i choroby COVID-19, która znacząco wpłynęła na zachowania zakupowe konsumentów.

Mimo wszystko, według specjalistów z Counterpoint, segment premium pozostał kluczowy i odpowiadał za blisko 57% wszystkich przychodów ze sprzedaży smartfonów w pierwszym kwartale 2020 roku.

Apple królem segmentu smartfonów premium

Według Counterpoint, w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2020 roku aż 57% sprzedanych smartfonów premium pochodziło z portfolio Apple. Na drugim miejscu pod względem udziałów znalazł się Samsung (19%), a na trzecim Huawei (12%). Tylko ta trójka zgarnęła dla siebie 88% rynku smart-telefonów klasy premium.

W wykazie uwzględniono też Oppo (3%) i Xiaomi (2%), którzy rok do roku zwiększyli swoje udziały o – odpowiednio – aż 67% i 10%. Badacze zauważają jednak, że Xiaomi wskoczyło do TOP 5 po raz pierwszy od trzeciego kwartału 2018 roku.

Na poniższej grafice możecie zobaczyć, jak poszczególne marki radziły sobie na różnych rynkach. Od razu rzuca się jednak w oczy, że aż na sześciu z siedmiu królowało Apple (tylko nie w Chinach), a Samsung również w 6 na 7 przypadków jest na drugim miejscu.

sprzedaż smartfonów premium Q1 2020
Najlepiej sprzedające się marki smartfonów premium w pierwszym kwartale 2020 roku z podziałem na regiony (źródło: Counterpoint)

Counterpoint przygotowało także listę pięciu najlepiej sprzedających się smartfonów premium. Cztery z nich to iPhone’y, natomiast rodzynkiem jest Huawei Mate 30 Pro 5G, który jednocześnie jest pierwszym w historii smart-telefonem w TOP 5 z modemem 5G.

Najlepiej sprzedające się smartfony premium w pierwszym kwartale 2020 roku (źródło: Counterpoint)

A skoro o smartfonach z modemami 5G już mowa, to przy okazji Counterpoint podaje, że 1/5 wszystkich sprzedanych (z kategorii premium) w pierwszym kwartale 2020 roku smart-telefonów zapewnia obsługę sieci piątej generacji.

Agencja badawcza podaje też, że w Q1 2020 aż 39% wszystkich smartfonów z modemami 5G kosztowało od 400 do 600 dolarów, podczas gdy w Q4 2019 w tych widełkach mieściło się 35% smart-telefonów.

Poniżej możecie zobaczyć jeszcze wykres przedstawiający, jakie udziały w ogólnej sprzedaży miały smartfony z różnych zakresów cenowych (w pierwszym kwartale 2020 roku).

źródło: Counterpoint