W Europie rządzi Samsung. Sprzedaż smartfonów Huawei zauważalnie spadła

Przez lata liderem sprzedaży smartfonów w Europie był Samsung, i choć ostatnimi czasy jego pozycji zaczęło zagrażać chińskie Huawei, sytuacja zaczyna się znów normalizować. Rzecz jasna, jest to „norma” wygodna dla Samsunga, bo dla Huawei – już mniej.

Analizując dane dotyczące sprzedaży smartfonów w drugim kwartale bieżącego roku, odnoszące się do regionu centralnej i wschodniej Europy, można zauważyć pewne tendencje. Counterpoint wskazuje, że Huawei na początku roku wydawało się nie do zatrzymania, ale w ostatnich miesiącach mocno przyhamowało, robiąc miejsce dla Samsunga. Udział koreańskiego producenta w sprzedaży w miesiącach od kwietnia do czerwca wzrósł o 3% względem pierwszych trzech miesięcy roku, co może jest nieprawdopodobnie wielkim osiągnięciem, ale jest ważny ze względu na spadek Huawei, wynoszący w tym samym okresie 6%.

Reklama

W ten sposób układ sił uległ małemu resetowi, bo wracamy do sytuacji, gdzie Samsung oddaje klientom w Europie dwa razy więcej smartfonów niż Huawei. Najlepiej rozchodzą się modele z serii Galaxy A, która odpowiada za 70% sprzedaży Samsunga. Oczywiście rzecz ta przedstawia się w poszczególnych krajach odmiennie, choć w Polsce akurat jest bardzo podobna do tej „średniej europejskiej”.

Podobne wyniki opublikowało jakiś czas temu Canlays.

Świetny wynik Samsunga i Xiaomi, spadek Huawei. Oto, jak wygląda rynek smartfonów w Polsce

Rynek Europy centralnej i wschodniej (CEE) odpowiada za sprzedaż 37% wszystkich smartfonów na Starym Kontynencie (Europa zachodnia to inny region) oraz za 5% sprzedaży globalnej. Poniższa piątka największych producentów odpowiada za 80% całkowitej sprzedaży w całym rynku w CEE.

Według analityków, należy spodziewać się ofensywy chińskich marek, w tym Xiaomi, choć spoglądając na te statystyki, jedyne, czego można być umiarkowanie pewnym, to dalszego umacniania się koreańskiego Samsunga i osłabiania się pozycji Huawei. Oczywiście zyskają na tym także inni producenci, ale jeszcze dużo czasu minie, zanim ponownie któryś z producentów zagrozi Samsungowi.

Było blisko, Huawei.

 

źródło: Counterpoint przez GSMONLINE