smartfon iPhone X smartphone
(fot. Tabletowo.pl)

Globalna sprzedaż iPhone’ów spada, ale w USA wciąż kochają Apple

W drugim kwartale tego roku Europejczycy zauroczyli się w smartfonach Samsunga i Xiaomi, a globalnie coraz lepiej radzi sobie Huawei. Jak natomiast wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych? Pod pewnymi względami zupełnie inaczej niż na Starym Kontynencie czy chociażby w Państwie Środka.

Apple wciąż jest popularne w USA

Zacznijmy od firmy Tima Cooka, to w końcu ona ma siedzibę w Cupertino, czyli na terenie USA. Według danych dostarczonych przez Counterpoint, iPhone’y nadal cieszą się dużą popularnością wśród Amerykanów, mimo iż globalnie ich sprzedaż zauważalnie spada, co potwierdzają nawet wyniki finansowe Apple.

Reklama

Apple w drugim kwartale zaliczyło wzrost sprzedaży o 14% względem wyników z zeszłego roku. Co więcej, pierwsza piątka najpopularniejszych smartfonów w USA przedstawia się następująco: iPhone XR, iPhone 8, iPhone XS Max, Samsung Galaxy S10 Plus i Samsung Galaxy S10. Tak, rynek USA wciąż należy do urządzeń z logo nadgryzionego jabłka i raczej nie szybko się to zmieni.

(fot. Counterpoint)

Warto jednak jeszcze na chwilę pozostać przy pierwszej piątce najpopularniejszych smartfonów. Nie ma na niej iPhone’a XS – klienci wolą sięgnąć po konstrukcyjnie przestarzałego iPhone’a 8 niż najnowszy produkt Apple. Cóż, chyba nawet w USA uważają, że obecny cennik Apple jest przesadzony.

OnePlus i Google ze sporymi wzrostami

To nie do Apple należą największe wzrosty sprzedaży, mimo iż iPhone’y nadal cieszą się największym zainteresowaniem w USA. Na popularności zyskują bowiem inni producenci smartfonów – OnePlus, Google i Alcatel.

Nie jestem zaskoczony wynikami dwóch pierwszych firm w rankingu wzrostów sprzedaży. Owszem, łatwiej osiągnąć taki wynik, gdy sprzedaje się mniej smartfonów niż Apple czy Samsung, ale mimo wszystko trzeba się naprawdę postarać, aby zachęcić do siebie klientów często przyzwyczajonych do popularnych marek.

(fot. Counterpoint)

OnePlus osiągnął wzrost na poziomie naprawdę imponujących 152%. Jak najbardziej zasłużony wynik ze względu na chociażby świetny model OnePlus 7 Pro. Z kolei wyniki Google to 88% wzrostu rok do roku – świetna jakość zdjęć, Android wprost z Mountain View i długie wsparcie przynoszą oczekiwane rezultaty. Do tego dochodzą bardziej przystępne cenowo nowe modele Pixel 3a i Pixel 3a XL.

Mimo sukcesów niektórych firm, cały rynek smartfonów w USA wyhamował. Zaliczył on spadek o 1,5% rok do roku.

źródło: Counterpoint