(fot. pexels.com)

Spotify planuje oddzielne ustawienia jakości dla Wi-Fi i sieci komórkowej

Możliwe, że Spotify wkrótce zaoferuje nową funkcję, pozwalającą zaoszczędzić pakiet internetu. Szwedzi pracują bowiem nad oddzielnymi ustawieniami jakości muzyki.

Reklama

Wysoka jakość muzyki nie zawsze jest najważniejsza

Użytkownicy Spotify Premium mogą słuchać muzyki w formacie Ogg Vorbis w maksymalnej jakości 320 Kbps. Przy domyślnych ustawieniach, topowa jakość dźwięku nie zawsze jest jednak dostępna. W przypadku streamowanych treści, usługa stara się bowiem dostosować jakość do obecnego połączenia z siecią. Niska przepustowość internetu może wiązać się ze znaczącym pogorszeniem dźwięku.

Możliwe jest jednak ręczne wymuszenie konkretnej jakości. Wystarczy przejść do ustawień aplikacji i wybrać preferowaną opcję – niska (24 Kbps), normalna (96 Kbps), wysoka (160 Kbps) lub bardzo wysoka (320 Kbps). Warto tutaj pamiętać, że wybrana wartość będzie obowiązywać zawsze, niezależnie od tego, czy korzystamy z sieci Wi-Fi, czy połączenia komórkowego.

Jeśli nie posiadamy większego pakietu internetu i nie słuchamy muzyki w trybie offline, zaznaczenie topowej jakości może wiązać się ze szybkim wyczerpaniem pakietu danych. Owszem, można korzystać z dodatkowych opcji oszczędzania danych lub za każdym razem zmieniać preferowaną jakość, ale niekoniecznie jest to wygodne.

Spotify z oddzielnymi ustawieniami jakości muzyki

Na szczęście, wkrótce aplikacja powinna zapewnić dodatkową sekcję w ustawieniach jakości muzyki. Jak informuje Jane Manchun Wong, specjalizująca się w inżynierii odwrotnej i prześwietlaniu aplikacji, Spotify pracuje nad wdrożeniem dwóch oddzielnych ustawień jakości muzyki – pierwsze dla streamingu z użyciem sieci Wi-Fi i drugie dla połączenia komórkowego.

Spotify – ustawienia jakości muzyki.
(fot. Jane Manchun Wong, Twitter)

Nowość jest obecnie testowana wewnętrznie przez pracowników Spotify, ale udało się ją już aktywować. Na udostępnionej grafice możemy zobaczyć, że aplikacja oferuje trzy ustawienia jakości – Wi-Fi, sieć komórkowa i pobieranie.

Nie wiadomo, kiedy Spotify zdecyduje się na wdrożenie nowego ustawienia u wszystkich użytkowników. Nie poznaliśmy żadnej konkretnej daty. Prowadzenie testów sugeruje jednak, że nie będziemy musieli długo czekać. Możliwe, że już wkrótce funkcja pojawi się zarówno w aplikacji na Androida, jak i iOS.