A to ci niespodzianka: Ekran w Sony Xperii XZ Premium może odświeżać obraz z częstotliwością nawet 120 Hz | Tabletowo.pl

A to ci niespodzianka: Ekran w Sony Xperii XZ Premium może odświeżać obraz z częstotliwością nawet 120 Hz

Dołącz do dyskusji 0

Ekran w Sony Xperii XZ Premium wyróżnia się tym, że ma rozdzielczość 4K, tj. 3840×2160 pikseli, a do tego HDR i całą masę wspierających technologii, dodatkowo poprawiających jakość wyświetlanych treści. Sony jednak nie pochwaliło się, że panel może odświeżać obraz również z częstotliwością 120 Hz, jak m.in. Razer Phone.

Zdecydowana większość ekranów w smartfonach charakteryzuje się częstotliwością odświeżania na poziomie 60 Hz. Na rynku są jednak modele, oferujące dwa razy więcej, tzn. 120 Hz. Wśród nich można wymienić m.in. Sharp Aquos R, Sharp Aquos R Compact oraz – chyba najbardziej znany – Razer Phone. Jak się okazuje, do tego grona można dodać również Xperię XZ Premium, aczkolwiek mimo wszystko warunkowo.

Sony bowiem nie daje użytkownikom możliwości samodzielnego ustawienia częstotliwości odświeżania obrazu. Ekran wspiera jednak trzy tryby pracy: 1080p/60fps, 2160p/60fps i 1080p/120fps, z czego ten ostatni jest programowo zablokowany. Co ciekawe, da się go odblokować, lecz wymagana jest do tego ingerencja w kod źródłowy jądra systemu, więc nie zrobi się tego zwykłym przesunięciem suwaka w Ustawieniach.

Dzięki wsparciu Sony dla programu AOSP, jeden z członków xda skompilował Androida 8.1 Oreo dla Xperii XZ Premium, w którym aktywował odświeżanie wyświetlacza z częstotliwością 120 Hz. Zdania na temat działania tego ostatniego są jednak podzielone, gdyż niektórzy mówią, że widzą różnicę, podczas gdy inni twierdzą zupełnie na odwrót. Koniec końców nie ma więc 100% pewności, czy faktycznie zabieg się udał.

Niewykluczone, że AOSP nie ma wsparcia dla wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu i do aktywowania tej opcji wymagane są dodatkowe patche do frameworka. Nie wiadomo też, dlaczego Sony samo nie pokusiło się o udostępnienie użytkownikom możliwości zwiększenia odświeżania do 120 Hz w odpowiedniej zakładce w Ustawieniach (tak jest bowiem we wspomnianym Razer Phone). Raczej nie chodzi tu o moc, gdyż tej jest wystarczająco, aby to „uciągnąć”. O co więc poszło? Na to odpowiedź znają jedynie inżynierowie, którzy pracowali nad tym modelem.

Polecamy również:

Recenzja Sony Xperia XZ Premium – co poza Super Slow Motion?

Źródło: xda-developers

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Przeczytaj następny wpis niżej
Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona